Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Sanat Yarışmaları » Duyuru Detay  
Google Sitede
DUYURULAR

Bursa Buyuksehir Belediyesi "Goc ve Empati" Konulu Uluslararasi Resim Yarismasi (Son Basvuru: 20 Kasim 2017, Pazartesi)
 

 

UYGULAYICI KURUM


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR VE TURİZM DAİRE BAŞKANLIĞI


ORGANİZASYON/PAYDAŞLAR


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ VE BTSO KAMİL TOLON BİLİM VE SANAT MERKEZİ BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ VE BTSO KAMİL TOLON BİLİM VE SANAT MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE GÖRSEL SANATLAR ÖĞRETMENLERİNDEN REYHANİ AKAN KÜRATÖRLÜĞÜNDE İLKOKUL-ORTAOKUL-LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK "GÖÇ VE EMPATİ" KONULU ULUSAL RESİM YARIŞMASI


YARIŞMANIN TANIMI VE İÇERİĞİ


Kültürlerin nesilden nesle aktarılmasında önemli rolü olan müzeler, insanların geçmiş kültürleri arasında bağ kurmayı ve bu bağın sürdürülmesini amaçlamaktadır. Çünkü müzeler, toplumların kültür/sanat hazinelerinden biridir. Bir milletin kültürünün geleceği, geçmişte yaşananların bilinmesine, günümüze taşınmasına ve geleceğe aktarılmasına bağlıdır.

 

Bu temel amaçlara ek olarak, müzelerin eğitim yönünü de ortaya çıkarmak amacıyla Bursa Göç Tarihi müzesi ile BTSO Kamil Tolon Bilim Sanat ve Eğitim Merkezi ortaklığında
geleneksel hale getirmeyi amaçladığı ödüllü, konusunu "GÖÇ VE EMPATİ" olarak belirlediği resim yarışmasının birincisini düzenlemektedir.


Yarışma, Türkiye genelinde tüm devlet ve özel okulların katılımına açıktır. Bu resim yarışması ile gençlerimizin göç kavramını nasıl tanımladıklarını belirlemeyi, öğrencileri göç kavramı ve gerçeği konusunda düşündürmeyi ve bilinçlendirmeyi hedeflemiştir. Ayrıca bu yarışma aracılığı ile sanata meraklı öğrencilerimizi bir araya getirip, öğrencilerimize sanat yoluyla gelişen iletişim becerileri kazandırmayı, sanat yapan öğrencilerimizi desteklemeyi, hayatın içindeki konulara farklı yaklaşımlar göstererek bakabilmeyi ve geleceğin özgür düşünen sanatçı adaylarını bir araya getirmeyi amaçlamıştır.

 

1. YARIŞMANIN AMAÇLARI


Bu yıl birincisi gerçekleştirilecek olan yarışmanın amacı göç konusunun çocukların gözünden nasıl anlaşıldığını ve yorumlandığını görmek ve çocukların "Göç ve Empati"
temasıyla ilgili eser ortaya çıkarmalarını sağlamak, hayal dünyalarını görmek-geliştirmelerine yardımcı olmak, görsel sanatlar alanında yetenekli çocukları keşfetmek ve onurlandırmaktır. Öğrencilerde müze bilinci oluşturmak ve müze ziyaretine teşvik etmek.

 

2. YARIŞMANIN KONUSU


"Göç ve Empati" başlıklı resim yarışmasının konusunu göç etmek ve yabancı bir ülkede göçmen olmak ya da kendi ülkesinde göçmen bir arkadaşının olması oluşturur. Türkiye'de yaşayan çocukların göçmen çocuklara ve onların olası sorunlarına olan farkındalığını artırmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca, çocukların çeşitli kültürler üzerine düşünmeye ve başka çocukların yaşam öykülerini algılama ve onlarla empati kurabilme yeteneğini geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

 

3. HEDEF KİTLE


Türkiye genelindeki (Afad Geçici Barınma Merkezlerinde ikamet eden göçmen misafirlerimiz de dahil olmak üzere) resmi ve özel tüm ilkokul, ortaokul lise öğrencileri katılabilecektir. Yarışma; ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirilecektir.

 

 

Katilim sartlari
Katilim Formu icin lutfen klikleyiniz
Basvuru Formu 2
Entry Conditions and spesifications (Eng.)
Application Form (Eng.)
 

 

Yorum ekle
 

 

Yorum yok.