Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Sanat Yarışmaları » Duyuru Detay  
Google Sitede
DUYURULAR

Turk Amerikan Dernegi (TAD) "Yabanci Dil Ogrenimi konulu" KARIKATUR YARISMASI (Son Basvuru: 30 Eylul 2016)
 

 

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 

AMAÇ 65 yıldır kesintisiz olarak eğitim ve kültürel değişim programları düzenleyen Türk Amerikan Derneği (TAD), Türkiye’nin en eski ve prestijli iki uluslu merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdümektedir. 2016 yılında 65. kuruluş yıldönümünü kutlayan TAD, bu vesile ile uzmanlık alanı olan “Yabancı Dil Öğrenimi” konulu bir Karikatür Yarışması düzenlemektedir.

 

Bu yarışmanın amacı, Türk karikatür sanatçılarının yaratıcılığını desteklemek, ülkemizde dil öğreniminde yaşanan aksaklıklar, süreçler ve dil bilmemenin eksikliğine dikkati çekmek ve bu vesile ile Türkiye’de yabancı dil öğrenimi konusunda farkındalık yaratmaktır.

 

KONU “YABANCI DİL ÖĞRENİMİ”

 

KATILIM KOŞULLARI

 

1. Yarışma; Seçici Kurul üyeleri, TAD çalışanları ve birinci derece akrabaları dışında Türkiye Cumhuriyeti uyruklu tüm sanatçılara açıktır.

 

2. Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış en çok üç eseri ile katılabilir.

 

3. Yarışmaya eser verecek olan sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine uygun tekniği (siyah-beyaz veya renkli) kullanmakta serbesttirler.

 

4. Yarışmaya verilecek eserler, A3 normunun ölçülerinden (29.7 X 42 cm) fazla olmamalıdır.

 

5. Yarışmaya orijinal karikatürle katılınır. Eserler, sanatçısı tarafından imzalanmış olarak teslim edilmelidir (ıslak imzalı).

 

6. Yarışmaya katılmak isteyenlerin önceden ekteki veya www.taa-ankara.org.tr  adresinde yayınlanan katılım formunu eksiksiz olarak doldurulup taaprograms@taa-ankara.org.tr  adresine e-mail atmaları; eserlerini yollarken ise zarfın sol üstüne sanatçının adı ile birlikte "TAD Karikatür Yarışması 2016" ibaresini yazarak, katılım formu ve eserle birlikte 30/09/2016 tarihine kadar aşağıda belirtilen toplama merkezine göndermeleri gerekmektedir.

 

TOPLAMA MERKEZİ Türk Amerikan Derneği Güvenevler Mahallesi, Cinnah Caddesi No: 20 06690 Kavaklıdere / Çankaya – ANKARA

 

7. Eserin postada zarar görmesinden Dernek sorumlu değildir.

 

8. Yarışmaya katılıp ödül kazanan veya sergilenmeye değer görülen eserler iade edilmeyecektir.

 

9. Katılımcının yarışmaya katılacağı karikatür (ler) in üzerinde haiz olduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. Madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kullanım haklarına ilişkin olarak münhasır olmayan basit rusat şeklinde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın ve 3. Kişilere devir hakkını da kapsayacak surette Türk Amerikan Derneği’ne lisans verdiğini, Türk Amerikan Derneği’nin söz konusu karikatür (leri) sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul etmektedir.

 

10. Ödül alamayan veya sergilenmeyen karikatürler, sahiplerinin 1 ay içerisinde TAD’a yazılı olarak başvurmaları halinde karşıdan ödemeli olarak iade edilecektir. Eserler TAD’dan bizzat da alınabilir. Bu süre geçtikten sonra TAD’ın yükümlülüğü sona erer ve eserlere gelebilecek zarardan veya kayıplardan sorumlu tutulamaz.

 

11. Dereceye giren veya eseri sergilenmeye değer görülenlerin ödül törenine gelmeleri için gereken yol ve konaklama giderleri TAD tarafından karşılanmaz. SEÇİCİ KURUL TAD Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, Türk Amerikan Derneği yöneticileri, sanat danışmanları ve karikatüristlerden oluşur.

 

DEĞERLENDİRME Seçici Kurul, 10-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Ankara'da toplanarak toplama merkezine verilen eserleri birlikte değerlendirerek sergiyi oluşturur. Sergilenmeye değer bulunan eserler içinden ödüle ve sergilenmeye değer bulunanları belirler. Sonuçlar 1-4 Kasım 2016 tarihleri arasında www.taa-ankara.org.tr  adlı Türk Amerikan Derneği websitesinden açıklanacak olup, eserleri ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen sanatçılara bizzat bildirilecektir.

 

ÖDÜLLER Birincilik Ödülü: 2.000 TL + Başarı Belgesi İkincilik Ödülü: 1.500 TL + Başarı Belgesi Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL + Başarı Belgesi Jüri Özel Ödülü: İngilizce Bursu + Başarı Belgesi verilecektir.

 

SERGİLEME TAD Karikatür Yarışması Sergisi, 14 Kasım - 14 Aralık 2016 tarihleri arasında Türk Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi’nde sergilenecektir. Ödül Töreni tarihi eserleri ödül kazanan veya sergilenmeye değer görülen tüm sanatçılara bildirilecektir.

 

Yarışmaya katılan tüm sanatçılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Türk Amerikan Derneği’nin kararları geçerlidir.

 

 ORİJİNAL YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 

 

 Karikatür Yarışması Online Katılım Formu

 

 

 

 

 

Yorum ekle
 

 

Yorum yok.