Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Sanat Yarışmaları » Duyuru Detay  
Google Sitede
DUYURULAR

Fotopya - Rönesans Holding - “Çocuk Hakları Kareleri” Fotoğraf Yarışması (Son Başvuru: 17.04.2015, saat: 24.00)
 
“Çocuk Hakları Kareleri” Fotoğraf Yarışması


Bugünümüzü iyisi ve kötüsü ile inşa eden insanlar da bir zamanlar çocuktu. Yaşadığımız şu anki hayatımızı nasıl dünün çocukları şekillendirdiyse, geleceğimizi de bugünün yetişmekte olan çocukları şekillendirecek.

Dünya üzerindeki mutlu topluluklardan biri olabilmek için,
hatalarımızı görmek ve düzeltmeye çalışmak zorundayız.

Çekilecek fotoğraflar üzerinden bugün yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve tüm Türkiye genelinde sergilenmesi, bizlere bu yanlışlara müdahele etme ve onları düzeltebilme yolunu acaçacaktır.  Bu hedef doğrultusunda Rönesans Holding, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya olarak bu sene üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz ödüllü fotoğraf yarışmamızın konusunu “Çocuk Hakları Kareleri” olarak belirledik.

Atılan her başarılı adım hem bizlere hem çocuklarımıza daha mutlu bir dünya sağlayacak, yapılan her yanlış ise bizleri daha karanlık ve mutsuz bir dünyaya mahkum edecek.


Uluslararası Çocuk Hakları Bildirgesi’nden Bir Kaç Madde…

·         Çocukların gelir düzeyine ve nerde yaşadığına bakılmadan alması gereken eğitim hakkı

·         Güvenli bir ortamda yaşama, büyüme hakkı

·         Düşüncelerini özgürce konuşarak, yazarak anlatabilme hakkı

·         Çocukların düşüncelerine saygı gösterilmesi hakları

·         Bedensel, zihinsel şiddete karşı korunma hakları

·         Sağlık hizmeti alma hakkı

·         Çevre kirliliğinden, yetersiz beslenmeden korunma hakları

·         Zihinsel ve bedensel engelli çocukların her türlü eğitim, sağlık ve yaşam koşullarının ücretsiz şekilde sağlanması          ile ilgili hakları

·         Çocukların uyuşturuculara karşı korunma hakları

·         Cinsel sömürüye karşı korunma hakları

·         Zorla çalıştırılamaya karşı korunma hakları…


Dünyamızı daha mutlu bir dünya yapma yolunda, olumlu veya olumsuz yaklaşımlardaki düşüncelerinizi içeren  değerli fotoğraflarınızı yarışmamıza bekliyor ve bu anlamlı desteğiniz için sizleri şimdiden kutluyoruz. 

 

Nihal KAFALI              Mimar Sinan Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı

Nadir EDE                   Mimar Sinan Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölümü

Melih AKOĞUL           Fotoğraf Sanatçısı

Burak ŞENBAK          Fotoğraf Sanatçısı

Akın MISIRLIOĞLU    Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı Genel Koordinatörü

Sebati KARAKURT    Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü

Gölnur CENGİZ          Fotoğrafevi Genel Koordinatörü

İpek ILICAK                 Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Didem ÇAPA              Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Tuncay BULUZ           Fotoğrafçı / Yaratıcı Çocuklar Derneği Fotoğraf Kom. Başkanı

Jüri minimum 5 kişi ile toplanacaktır. 

 

 

“Çocuk Hakları Kareleri” konulu ulusal fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.

Bu yarışma internet üzerinden gerçekleştirilen bir yarışmadır. Fotoğraflar www.fotopya.com  adresi üzerinden yarışmaya gönderilecektir. E-posta ya da posta/kargo yoluyla gönderilen fotoğraflar yarışmaya dahil edilmeyecektir.

 

Ödüller:

 18 Yaş Üstü Katılımcılar için Ödüller:

Birinci                        : 3.500.- TL’lik Hediye Çeki

İkinci                         : 2.500.- TL’lik Hediye Çeki

Üçüncü                     : 1.500.- TL’lik Hediye Çeki

Mansiyon (2 adet)   :   500.- TL’lik Hediye Çeki

Sergileme (20 adet):   100.- TL’lik Hediye Çeki

 

 18 Yaş Altı Katılımcılar için Ödüller:

- Lise Öğrencileri (Hazırlık, 9 – 12. Sınıflar):

Birinci                           : 2.000.- TL’lik Hediye Çeki

İkinci                             : 1.500.- TL’lik Hediye Çeki

Üçüncü                        : 1.000.- TL’lik Hediye Çeki

Mansiyon (2 adet)     :     250.- TL’lik Hediye Çeki

Sergileme (17 adet)  :     100.- TL’lik Hediye Çeki

 

- Ortaokul Öğrencileri (5 – 8. Sınıflar):

Birinci                        : 1.500.- TL’lik Hediye Çeki

İkinci                          : 1.000.- TL’lik Hediye Çeki

Üçüncü                      :   750.- TL’lik Hediye Çeki

Mansiyon (2 adet)    :  250.- TL’lik Hediye Çeki

Sergileme (17 adet) :  100.- TL’lik Hediye Çeki

 

Toplam ödül alacak kişi sayısı   : 69 Adet

Toplam Ödül                             : 22.650.- TL

 

Yarışma Takvimi:

Son Gönderim Tarihi            : 17.04.2015   saat: 24.00

Jüri Değerlendirme Tarihi    :  27-29.04.2015

   Sonuçlarının Açıklanması    : 11.05.2015 (Fotopya, Yaratıcı Çocuklar Derneği, Rönesans Holding)

 

Ödül Töreni ve Sergileme Detayları:

Yarışma Sonuçlarının açıklandığı tarihte yer ve tarih belirtilerek Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı üzerinden duyurulacaktır.

 

Duyuru:

Dereceye giren fotoğraflar ve fotoğraf sahipleri, Fotopya-Mag, Yaratıcı Çocuklar Derneği, Optimum Outlet, Facebook ve Twitter sayfaları üzerinden duyurulacaktır.

 

Fotoğraf Gönderimi ve Boyutları:

*  “Çocuk Hakları Kareleri” konulu Fotoğraf Yarışması"nın fotoğraf gönderme adedinde sınırlama yoktur. Yarışmanın son katılım tarihine kadar www.fotopya.com  web sayfası üzerinden yarışmaya her gün 1 (bir) adet fotoğraf gönderilebilir.

*  Yarışmaya katılmak için gönderilen fotoğrafların kısa kenarı 2000 pikselden küçük olmam al ı. dır. Fotoğraf dosyasının büyüklüğü ise 2 MB dan küçük olmamalı 10 MB ı aşmamalıdır. Yarışmaya fotoğraflar sadece JPG formatında gönderilebilir.

*  Gönderilen fotoğraflar jüri tarafından dereceye layık görüldüğü durumda, seçilen fotoğrafın kalitesi yetersiz ise bu bilgi Fotoğraf sahibine sisteme kayıt olduğu mail üzerinden bildirilecektir.  Bu mailin gönderim tarihinden itibaren en geç 4 (dört) gün içerisinde fotoğrafçı, çalışmasının orijinal dosyasını minimum 6 Mp çözünürlüklecocukhaklarikareleri@fotopya.com adresine göndermekle yükümlüdür (2000x3000 piksel gibi  veya 6 Mp’lik bir fotoğraf makinesinde çekilmiş hali ile).

*  Fotoğraflar, sergi baskısında görülmesi istenildiği şekilde hazırlanıp gönderilmelidir. Fotoğraf kesilebilir.

*  Fotoğraf çözünürlüğünün (uzunluk, genişlik ve çözünürlük) değiştirilmemesi önemle rica olunur.

*  Gönderilecek yüksek çözünürlüklü fotoğrafın dışında, katılımcı 18 yaşının altındaysa okul kimliğinin taranmış halini cocukhaklarikareleri@fotopya.com adresine göndermekle yükümlüdür.

*  Fotoğraflar yarışma organizasyonu sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sergilere sanatçının adı ve soyadı belirtilerek dahil edilecektir. Orijinal dosyası talep edilen  fotoğraflar gönderilemiyorsa, ödül ve derece bir sonraki yarışmacıya aktarılacaktır. Gönderme süresi, 4 (dört) gün ile sınırlıdır.

*  Yarışmada dereceye giren tüm fotoğraflar, katılımcıların isimleriyle birlikte “Dostluk Kareleri” projesini tanıtım amacıyla;Rönesan Holding ve Rönesans Holdinge bağlı tüm kurumlar, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.

*  Çocuk Hakları Kareleri Fotoğraf Yarışması Ödül töreni ve Sergisi esnasında fotoğraf sahipleri ile çekilen etkinlik fotoğrafları “Çocuk Hakları Kareleri” projesini tanıtım amaçlı olarak Rönesans Holding ve Rönesans Holdinge bağlı tüm kurumlar, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya tarafından kullanılabilinir.

*  Yarışmada dereceye giren fotoğraflar yarışma sonuçlandıktan sonra Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı, Yaratıcı Çocuklar Derneği Web Sayfası, Optimum Outlet Web Sayfası, Facebook ve Twitter üzerinden belirtilecek olan mekan(lar)da basılı olarak sergilenecektir.

*  Fotoğraf kullanımı ile ilgili olarak fotoğraf gönderimi sırasında kullanıcıya iki seçenek sunulacaktır:

a)    Fotoğraf sahipleri olumlu seçeneği işaretledikleri takdirde yarışma sergisi süresince gerçekleşecek olan fotoğraf satışlarından elde edilen gelir Yaratıcı Çocuklar Derneği"ne bağışlanacaktır. Aynı zamanda bu projeyi olumlu cevapları ile desteklemek isteyen katılımcıların fotoğrafları, üzerinde isimlerinin belirtildiği kartpostal, defter, mug, takvim, ayraç, vb promosyon malzemeleri şeklinde satışa sunulabilecektir. Bu nedenle fotoğraf gönderen ve dereceye giren her katılımcı fotoğraf baskılarının satışından elde edilen gelir üzerinden hak talep etmeyeceğini ve oluşacak gelirin Yaratıcı Çocuklar Derneği destek fonunda kullanılmasını istediğini kabul eder. Tüm fotoğraflar yarışma ile ilgili duyurularda ve “Dostluk Kareleri” yarışma projesine destek kapsamında, katılımcının ismi belirtilerek Optimum Outlet, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Fotopya Yayınları tarafından tanıtım amacıyla kullanılabilir.

b)    Fotoğraf sahipleri olumsuz seçeneği işaretledikleri takdirde fotoğrafları hiçbir  şekilde satışa sunulmayacaktır. Sadece sergide yer alacak ve aldıkları dereceleri duyurulacaktır.

*  Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu, Jüri Üyeleri ve bunların 1. dereceden akrabaları yarışmaya katılamaz.

        *  Yarışma süresince katılımcıların isimleri veya kim olduklarını belirtecek herhangi bir işaret ya da bir yazılım markası fotoğrafın üzerinde veya                           çerçevesinde yer alamaz. Eğer böyle bir işaret veya fotoğrafçının ismi görünüyorsa o fotoğraf diskalifiye edilir ve jürinin karşısına çıkarılmaz.

*  3 (üç) ay içinde ödüllerini almayan yarışmacılar haklarını kaybetmiş sayılırlar.

*  Gönderilen fotoğraflar tüm fotoğraf gönderimi sürecinde Fotopya editörleri tarafından belirli sürelerde kontrol edilir ve şartnameye uymayan fotoğraflar yarışmadan çıkarılabilir. Bu gibi durumlar için, Fotopya bir açıklama yapma zorunluluğunda değildir.

*  Ödül alan fotoğraflar hakkındaki şikayetlerin Fotopya Editörleri tarafından incelenebilmesi için, şikayete uğrayan fotoğrafın sahibi, Fotopya"nın konu ile ilgili tüm taleplerini (fotoğrafın ham ya da crop"lanmamış ve exif’li hali ya da çekilmiş aynı sahnenin farklı kareleri gibi…) yerine getirecektir. Ödül tesliminden sonra yapılan şikayetler dikkate alınmayacaktır.

*  Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

*  Bu yarışmaya daha önce ödül almış fotoğraflar da gönderilebilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur.

*  Yarışmaya fotoğraf gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

*  Rönesans Holding,  Yaratıcı  Çocuklar  Derneği  ve  Fotopya  ailesi  olarak  tüm  katılımcılara şimdiden başarılar diliyoruz.

  

DETAYLI BİLGİ ve ESER GÖNDERMEK İÇİN KLİKLEYİNİZ

 

 

 

 

Yorum ekle
 

 

Yorum yok.