Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Sanat Yarışmaları » Duyuru Detay  
Google Sitede
DUYURULAR

İstanbul - Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması bugün başlıyor (11-17 Kasım 2013)
 

 

İstanbul - Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması bugün başlıyor.

 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen İstanbul- Orchestra'Sion-Uluslararası Piyano Yarışması 11-17 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Fransız piyanist Stéphane Blet'in jüri başkanlığını yaptığı bu yarışmanın seçmeleri, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin Harbiye'deki binasında yer alan konser salonunda gerçekleştirilecektir.


Halka açık sınavlar, çeyrek final elemeleri, yarı final ve final aşamalarından oluşacak, finalde bir Türk bestecinin eserinin yorumlanması zorunlu olacaktır.

 

Çeyrek final: Pazartesi ve Salı saat 14.00-20.00

Çarşamba saat 14.00-18.00

Yarı final: Perşembe ve Cuma saat 13.00-19.00

Final: Pazar 10.00-3.00 ve 14.00-17.00

 

Uluslararası Piyano Yarışması'nın kapanış töreni 17 Kasım 2013 Pazar günü saat 19.00'da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacaktır. İzleyicilere açık olan gece, TRT HD kanalından canlı olarak yayınlanacaktır. Ödül törenininde, 1.İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nı kazananlar 4 mini konser verecektir.

 

İstanbul - Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın Juri Üyeleri

 

Stéphane Blet ( Jüri Başkanı)
Ali Darmar
Dong Jun Kim
Süher Pekinel
Nikoloas Samaltanos
Ayşegül Sarıca
Franck Ciup

 

NDS müdürü Yann de Lansalut Piyano Yarışması projesini şöyle açıklıyor :
"Sanat ve kültür eğitimi, gerçek bir eğitim anlayışının en temel önceliklerden biridir. Eğitimde sanat uygulamaları ve bu kapsamda müzik uygulamaları, bireyin entelektüel gelişiminin yapı taşlarını oluşturur.


Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, 20.yüzyılın ilk yıllarından itibaren olağanüstü bir grafik sanatlar atölyesine, kapsamlı bir kütüphaneye, on çalışma piyanosu ile bir konser piyanosuna sahipti. O günlerden bugünlere, nice mezunumuz Notre Dame de Sion'da aldıkları eğitim ve gördükleri destek sayesinde edebiyat, resim, müzik yeteneklerini parlak kariyerlerle devam ettirmişlerdir.


İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, birkaç yıldır eğitim projesini sanat yoluyla uluslararası bir boyuta da taşımaya talipti.


Bu doğrultuda bir yıl Türkçe yazan bir yazarın kitabına, ertesi yıl Türk ya da yabancı bir yazarın Fransızcadan Türkçeye çevrilmiş kitabına verilen NDS Edebiyat Ödülü, bu projenin ilk aşamasını oluşturuyordu. Bundan böyle, ikinci aşamayı Uluslararası Piyano Yarışması oluşturacaktır. Bu etkinlik, öncelikle yetenekleri tanıtmayı, ayrıca İstanbul'un çok önemli ve hareketli müzik ve sanat hayatına değer katmayı hedeflemektedir. Uluslararası Piyano Yarışması, aynı zamanda, yaratacağı etkiyle dünyadaki tüm NDS Okullarının da sesi olacaktır."

 

Jüri Başkanı Stéphane Blet "NDS müdürüYann de Lansalut'nün girişimiyle düzenlenen 'Uluslararası Piyano Yarışması' na başkanlık etmenin, bir Türkiye âşığı olarak kendisini çok mutlu ettiğini" belirterek "Bu organizasyonun çok sayıda yetenekli piyaniste ve Avrupa'da henüz pek bilinmeyen zengin bir müzik tarihine sahip olan ve Cemal Reşit Rey, Adnan Saygun, Erkin, Ali Darmar gibi, önemli klasik müzik bestecileri yetiştirmiş olan Türkiye ile Fransa arasında bir köprü oluşturacağı için mutluyum" dedi.

--
Mireille Sadège
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet cad no 127
Harbiye - Istanbul
Tél. 0 212 219 16 97

Cipi-logo carre_tr.jpg

 

 

 

 

Yorum ekle
 

 

Yorum yok.