Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Sanat Yarışmaları » Duyuru Detay  
Google Sitede
DUYURULAR

8. ARTE LAGUNA ÖDÜLÜ - (Son Başvuru Süresi Uzatıldı: 26 Kasım 2013)
 

 

 

TÜRKÇE PROSPEKTUS İÇİN LÜTFEN KLİKLEYİNİZ

 

 

8. ULUSLARARASI ARTE LAGUNA SANAT ÖDÜLLERİ KOŞULLARI Madde 1 - Amaç
Madde 2 - Teknikler
Madde 3 - Jüri
Madde 4 - Ödüller
Madde 5 - Başvuru ücreti
Madde 6 - Katılım koşulları
Madde 7 - Seçim süreci
Madde 8 - Kolektif sergiler
Madde 9 - Sorumluluk
Madde 10 - Anlaşma

MADDE 1 - AMAÇ

Çağdaş sanatın desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla İtalyan Kültür Derneği MoCA’nın (Modern Contemporary Art) Arte Laguna işbirliğinde sekizinci uluslararası ödüllü sanat yarışması “Arte Laguna” organize edilmektedir. Ödüllerin toplam değeri 180.000 avro’dur.


 Sanat ödüllerine, Kültürel Miras Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Veneto Bölgesi, Venedik Belediyesi, Cà Foscari Üniversitesi ve Avrupa Dizayn Enstitüsü (European Institute of Design) desteğiyle İtalya devlet başkani tarafından madalya sunulmuştur.


 Yarışma; para ödülleri, Venedik’te önemli bir kolektif sergi organizasyonu, uluslararası sanat galerilerinde çeşitli sergiler, misafir sanatçı programları ve resmi katalogların yayınlanmasını içermektedir. Yarışma beş bölümden oluşmaktadır: resim, fotoğraf, heykel ve yerleştirme sanatı, video ve performans, ve sanal sanatlar (Virtual Art). Katılımcılar sanat çalışmalarının konusunu kendileri belirleyebilmektedir. 

MADDE 2 - TEKNİKLER

Yarışma herhangi bir yaş limiti, cinsiyet, millet veya başka bir nitelik farketmeksizin tüm sanatçılara açıktır. Her sanatçı bir veya daha fazla çalışmayla, bir veya birden çok alanda katılım sağlayabilir. Teknik detaylar:

 

Resim - Çalışmalar istenilen bir teknik ve stil ile (yağlı boya, tempera, akrilik boya, mürekkep, vinil, suluboya, grafit, kalem, kolaj, vb) herhangi bir zemin üzerine (kanvas, kağıt, ahşap, plastik, demir vb.) yapılabilir. Çalışmalar için izin verilen maksimum ebat her kenar için 175 cm’dir. Poliptik çalışmalar her kenarı 175 cm’yi aşmamak üzere tek bir çalışma olarak sunulabilir; eğer 175 cm’yi aşıyorsa çoklu çalışma olarak sunulmalıdır.

 

Heykel ve yerleştirme sanatı - Çalışmalar herhangi bir organik veya inorganik materyal ile hazırlanabilir. Ses, ışık, video, mekanik ya da elektronik mekanizmalar çalışmaların içinde kullanılabilir. Her çalışma için izin verilen maksimum ebat: 4 metre taban, 4 metre derinlik, 8 metre yüksekliktir ve ağırlık limiti bulunmamaktadır. Kolektif sergi için finalist olarak seçilen heykel veya yerleştirme sanatçısının, çalışmasını sergilemesi için tüm gerekli materyalleri yarışmanın genel merkezine temin etmesi gerekmektedir.

 

Fotoğrafçılık - Analog veya dijital fotoğraf, dijital olarak manipule edilmiş fotoğraflar. Bilgisayarda oluşturulan çalışmalar bu kategoriye dahil edilebilir. Çalışmalar için izin verilen maksimum ebat her kenar için 175 cm’dir.

 

Video sanatları ve animasyon - video, film, herhangi bir dijital veya analog zeminde animasyon teknikleriyle hazırlanmış çalışmalar. Açılış başlığı ve kapanışı dahil olmak üzere çalışma en fazla 15 dakika sürmelidir. Final sergisi için sanatçılar orjinal çalışmalarını yüksek kalitede ve en çok kullanılan okuyuculara uyumlu formatta bir DVD’ye kayıtlı olarak göndermek zorundadırlar.

 

Performans - Her sanatçı ya da sanatçı grubu herhangi bir teknik, ifade formu ve herhangi bir zemin materyali kullanarak bir veya birden çok performans ile katılım sağlayabilirler. Finalist sanatçılar açılış gecesinde canlı olarak performanslarını sergileyecektir ve performans için gerekli tüm materyalları kendilerinin temin etmeleri zorunludur. Her performans en fazla 10 dakika sürmelidir. Telif hakkı ve SIAE belgeleri orjinal olmayan müzik ve resimler için gerekli olduğu takdirde sunulması gerekmektedir.

 

Sanal sanatlar (Virtual Arts) - Tamamen bilgisayar uygulamaları ve dijital uygulamalar: görüntü, video, enstelasyon, grafikler veya 3D animasyonları kullanılarak hazırlanan çalışmalar, smartphone veya tablet uygulamaları için hazırlanan çalışmalar; sanal yerleştirme sanatı, internet sanatı (Net-art), video oyunlari, sanal gerçeklik projeleri, hızlı prototipleme vb.


MADDE 3 - JÜRİ

Önerilen eserlerin seçimi küratör Igor Zanti yönetiminde on kişilik uluslararasi uzman ve çağdaş sanat profesyonelleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Küratör
Igor Zanti (Italya, Art Critic)

 

Jüri
Enrico Bettinello (Italya, Teatro Fondamenta Nuove direktörü)
Silvia Ferri de Lazara (Italya, Fondazione March direktörü)
Victoria Lu (Çin, Museum of Contemporary of Taiwan Kreatif direktörü)
Domenico Quaranta (Italya, Kritik ve Küratör)
Veeranganakumari Solanki (Hindistan, Baḡımsız Küratör ve sanat yazarı)
Miguel Amado (Portekiz, Portekiz pavyonunun 2013 Venedik Bienali Küratörü)
Sabrina Van Der Ley (Norveç, Nasjonalmuseet Oslo Küratörü)
Andrea Viliani (Italya, Museum MADRE Naples direktörü)
Jonathan Watkins (Büyük Britanya, Ikon Gallery direktörü)
Claudia Zanfi (Italya, Art Historian and Cultural Müdürü)

 

 

MADDE 4 - ÖDÜLLER

Verilecek ödüller şöyle sınıflandırılmıştır:
 

KURUMSAL ÖDÜLLER

Resim ÖDÜLÜ: 7.000 avro*
Heykel ve Enstelasyon ÖDÜLÜ: 7.000 avro*
Fotoğraf ÖDÜLÜ: 7.000 avro*
Video sanatları ve Performans ÖDÜLÜ: 7.000 avro*
Sanal Sanatlar - iFOPE: 7.000 avro**

* Ödül kazanmış çalışmalar sanatçının mülkiyeti olarak kalacaktır. Para ödülleri üzerinden %25 vergi alınacaktır. Para ödülleri, ödül töreni esnasında verilecektir.

 

"ARTIST IN GALLERY" ÖZEL ÖDÜLLERİ

Uluslararası galerilerin işbirligi ile kişisel sergi oluşturulmasi içinde: Musaeum Edit tarafından yayınlanan sanatçıya adanmış bir katalog hazırlanması, serginin kuruluşu nakliye masrafları desteği (en fazla € 500) ve yayın.

 

“BUSINESS FOR ART” ÖZEL ÖDÜLÜ

9 Ekim 2013 tarihine kadar aynı alanda 2 çalışma ile katılan sanatçılar için ayrılmıştır.

Riva 1920: şirketi işbirliği ile
Briccola (Yunus) ahşabi ile hazirlanacak bir nesne için proje sunumu.Seçilen proje şirket tarafindan inşa edilecektir.
Ödül icinde: On gun konaklama, 300 avro’luk sanat hibesi, eserin iki kopyası, biri şirket kalacak sekilde, Nisan 2014 yılında Milano'da ki Salone del Mobile icinde sunulacaktır.

 

"ARTIST IN RESIDENCE" ÖZEL ÖDÜLLERİ

9 Ekim 2013 tarihine kadar aynı alanda 2 çalışma ile katılan sanatçılar için ayrılmıştır.

Loft Miramarmi: Vicenza mermer bölgesinde 1 aylığına misafir sanatçı programı: 2 sanatçı + proje geliştirilmesi+ open day
Program şunları içermektedir: konaklama, atölye, workshop, mermer kullanımı ile proje gerçekleştirebilmesi icin 500 avro’luk sanat hibesi + final sergisi.

Fonderia Artistica Battaglia: Milano'da 1 aylığına 1 sanatçı için misafir sanatçı programı + Bronz ile hazirlanacak projenin gerçekleştirilmesi + open day
Program şunları içermektedir: konaklama, projenin tarihi alanda ve tüm aşamalarında yardım ile gerçekleştirilmesi,final sergisi,300 avro’luk sanat hibesi
Aynı alanda 2 çalışma ile katılan sanatçılar için ayrılmıştır; başvuru sürecinin sonunda, kazananı belirlemek amacıyla değerlendirmeye alınacak bir proje göndermeniz istenecektir. Hazırlanan çalışma sanatçının mülkiyetinde kalacaktır; çalışmanın bir kopyası Fonderia'da bırakılacaktır.

India ARTresidency: Mumbai'de 1 aylığına 1 sanatçı için misafir sanatçı programı + final sergisi
Program şunları içermektedir: ulaşim, konaklama, 500 avro’luk sanat hibesi, galeri'de final sergisi. Program içerisinde yapilan çalışmalardan biri organizasyona verilecektir.

Norimberga ARTresidency: Nürnberg'de 1 aylığına 1 sanatçı için misafir sanatçı programı + Final sergisi
Program şunları içermektedir: ulaşim,Konaklama ve atölye, sanat hibesi, kültürel aktivitelere katılım, diğer sanatçılarla tanışma imkani,sorumlular tarafından destek,final sergisi.
Bu Program veneto bölgesinden katılan sanatçılar için ayrılmıştır.

Cam Okulu Abate Zanetti: Venedik’te 1 aylığına 1 sanatçı için misafir sanatçı programı + cam kullanimi ile proje geliştirilmesi + open day
Program şunları içermektedir: konaklama, atölye çalışması, cam yapımı ustalarıyla proje geliştirilmesi
Aynı alanda 2 çalışma ile katılan sanatçılar için ayrılmıştır; başvuru sürecinin sonunda, kazananı belirlemek amacıyla değerlendirmeye alınacak bir proje göndermeniz istenecektir. Hazırlanan çalışma ayrıca cam yapımı ustasi tarafından imzalanacak ve sanatçının mülkiyetinde kalacaktır; çalışmanın bir kopyası okulda bırakılacaktır.

Art Stays: Slovenya’da 7 günlük misafir sanatçı programı: 2 sanatçı
Program şunları içermektedir: Konaklama, yeme-içme, atölye, çalısmayı gerçekleştirmek için gerekli materyaller, sorumlular tarafından destek, festivale katılım ve final sergisi.
ART STAYS, Slovenya’da gerçekleştirilen uluslararası Çağdaş Sanatlar festivalidir ve görsel sanatlar yıllık ana organizasyonudur. Çalışmalardan biri Art Stays organizasyonuna verilecektir. Aynı alanda 2 çalışma ile katılan sanatçılar için ayrılmıştır.

 

ÖZEL ÖDÜLLER

Open: Venedik’te 1 aylığına 1 sanatçı için sergi katılımı
Katılım şunları içermektedir: Sorumlular tarafından destek ve Open’a katılım; Venedik Uluslararası Heykel ve Yerleştirme sanatları sergisi; 2014 yılında Venedik Film Festivali süresince sergilenecektir. Heykel ve Yerleştirme sanatları alanına başvuran sanatçılar için ayrılmıştır.


MADDE 5 - BAŞVURU ÜCRETİ

Organizasyon masraflarına kısmi destek amacıyla, katılım ücreti 1 çalışma için 50 avro ve aynı alanda sunulmuş 2 çalışma için 90 avro; ek olarak her çalışma için (aynı alanda) 45 avrodur ve madde 6'da belirtildiği gibi ödenmesi gerekmektedir.


 25 yaş altı sanatçılar için katılım ücreti 1 çalışma için 45 avro ve aynı alanda sunulmuş 2 çalışma için 80 avro; ek olarak her çalışma için (aynı alanda) 40 avro'dur. 25 yaş altı sanatçılar kimlik belgelerinin fotokobisini e-mail ile info@artelagunaprize.com This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it adresine veya faks ile +39 041 8627948'e göndermeleri gerekmektedir, aksi halde kayıtları geçerli sayılmayacaktır. Aynı alanda en az 2 çalışma sunan sanatçılar, madde 4'te belirtildiği gibi "Artist in Residence" ve “Business for art” özel ödüllerinde de yarışabilmektedir. Sanatçılar ödeme makbuzlarının kopyasını saklamak zorundadır. Katılım ücretleri geri ödenemez. 

MADDE 6 - KATILIM KOŞULLARI

Tüm sanatçılar için son başvurular;
- 9 Ekim 2013: “Artist in Residence” ve “Business for art ”özel ödüllerine de katılım sağlamak isteyen sanatçılar içindir.
- 30 Ekim 2013


Sanatçılar aşağıdaki yöntemlerden biriyle başvuru yapabilirler:
 

1) ON-LINE:

RESİM BÖLÜMÜ >>>
HEYKEL ve ENSTELASYON BÖLÜMÜ >>>
FOTOĞRAF BÖLÜMÜ >>>
VİDEO SANATLARI BÖLÜMÜ >>>
PERFORMANS BÖLÜMÜ >>>
Arte VIRTUAL ART VE DIJITAL BÖLÜMÜ >>>


 

2) POSTA YOLUYLA (postaya verildiği tarih):

Başvuru bir zarfın içinde posta yoluyla veya direk olarak aşağıdaki adrese teslim edilebilir:
Yarışmanın genel merkezi: ARTE LAGUNA - Via Roma, 29/A - 31021 Mogliano V.to (TV) - ITALIA

Aşağıdaki belgelerle birlikte:


- Doldurulmuş başvuru formu http://www.artelagunaprize.com/modulo.pdf
- Kısa özgeçmiş,
- Her çalışmanın bir fotoğrafı (Minimum ebat:: 15x20 cm; Maksimum ebat: 20x30cm) ve arka kısmında isim, soyisim, ülke, çalışmanın ismi, boyutları, tekniği,yılı belirtilmiş olmalıdır.
- Başvuru ücretinin ödeme makbuzu fotokopisi. Gönderilen belgeler ve fotoğraflar geri iade edilmeyecektir.

 

öDEME

Başvuru ücretinin ödemesi aşağıdaki yollarla yapılabilir;

1) Kredi kartı ile on-line olarak:
PAY PAL http://www.premioartelaguna.it/pagamento_online.php
(Kredi kartı sanatçının adına kayıtlı değil ise, başvuru formunun ödeme bölümünde kredi kart sahibinin isminin belirtilmesi zorunludur.)

2) Banka havalesiyle
“l'Associazione Culturale MoCA , Preganziol (TV) ITALIA” derneğine banka havalesiyle. Banka bilgileri: BANCA ANTONVENETA - IBAN: IT 18 Q 01030 61800 000000866478 - BIC: PASCITM1V19 konu olarak “Premio 13.14, isim,soyisim ve sanatçının telefon numarası” belirtilmelidir. Banka havale masraflarının ödemesi tarafımızdan yapılmamaktadır, aksi durumlarda kaydınızın iptalı söz konusu olacaktır.

3) Banka havalesiyle
“l'Associazione Culturale MoCA , Preganziol (TV) ITALIA” derneğine banka havalesiyle. Banka bilgileri: POSTE ITALIANE - IBAN: IT38F0760112000000080409584 - BIC: BPPIITRRXXX konu olarak “Premio 13.14, isim,soyisim ve sanatçının telefon numarası” belirtilmelidir. Banka havale masraflarının ödemesi tarafımızdan yapılmamaktadır, aksi durumlarda kaydınızın iptalı söz konusu olacaktır.

4) WesternUnion ile
İsim: Laura - Soyisim: Gallon - Adres: Mogliano Veneto (TV) - Ülke: Italia
İşlem bedeli gönderene aittir. Başvuru formunda işlem kodunun belirtilmesi zorunludur.

Banka işlem bedelleri tarafımızca karşılanmamaktadır, aksi halde kaydınızın iptali söz konusu olacaktır. Banka çeki kabul edilmemektedir.


MADDE 7 - SEÇİM SÜRECİ

Seçim iki aşamadan oluşacaktır. Birinci aşamada seçilen sanatçıları maksimum 10 adet çalışmayı ve detaylı dosyalarını bir klasörün içinde göndermeleri istenecektir, bu çalışmaların icinden 110 tanesi mart 2014 kolektif sergide final seçmeleri için kullanılacaktır.


 Her sanatçının www.artelagunaprize.com web sitesinde güncellenecek yarışma haberlerini takip etmesi gerekmektedir. Organizasyon ile ilgili duyuruları ve olası değişiklikleri e-mail yoluyla kayıtlı tüm üyelere gönderecektir. Bu sebepten dolayı sanatçıların organizasyona geçerli bir e-mail adresi sunmaları, e-mail adres kayıtlarına info@artelagunaprize.com This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it adresini eklemeleri ve günlük olarak e-maillerini okumaları gerekmektedir.MADDE 8 - KOLEKTİF SERGİLER

Finale kalan çalışmalar Arsenale di Venezia’da sergilenecek prestijli kolektif sergide, Virtual art finalistleri ise Venedik'te bulunan Telecom Italia Future Center'da gosterilecektir.25 yaş altı sanatçıların çalışmaları ise Venedik Rumen Kültür ve Hümanistik Araştırma Enstitüstü’sünde sergilenecektir.
Her alanda yapılan seçim sonuçları www.artelagunaprize.com web sitesinde yayınlanacaktır. Her alanın kazanan isimleri açılış sergisinde duyurulacaktır. Bu her iki serginin organizasyonu ve hazırlık çalışmaları Arte Laguna tarafından yapılacaktır. Her sanatçı ulaşım masraflarını (gidiş-dönüş) ve çalışmaları için olası sigorta masraflarını karşılamak ile yükümlüdür. 

MADDE 9 - SORUMLULUKLAR

Kültür derneği MoCA ve Arte Laguna tüm çalışmaların en iyi şekilde bakımı ve gözetimini garanti ederken, organizasyon esnasında oluşabilecek herhangi hırsızlık, yangın veya çalışma ya da bireylerde oluşabilecek zararlardan sorumlu değildir. Herhangi bir sigorta talebi sanatçıya aittir. 

MADDE 10 - ANLAŞMA

Jürinin kararları iptal edilemez ve tartışılamaz. Kazanan sanatçı ödülden vazgeçme hakkına sahiptir ancak Arte Laguna’dan herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz. Böyle bir durumda ödül jüri tarafından oluşturulan sıralamaya göre devredilecektir. Her sanatçı çalışmalarının kopyaları ile katalog oluşturulması, uygulamaların arşivlenmesi, yarışma web sitesinde yayınlanması ve organizasyonun diğer iletişim türleri ve aktivitelerinde kullanması için Arte Laguna’ya gerekli hakkı sunar. Her sanatçı Kültür Derneği MoCA ve Arte Laguna’ya mahremiyet hukuku esaslarınca (no: 675/96 ve no: 196/2003 kanun hükmünce) kişisel bilgilerine ve veri bankalarına veri girişine izin vermektedir. Yarışmaya katılım tüm bu kuralların ve MoCA Kültür Derneği sözleşmesinin bilindiği ve kabul edildiğini ifade eder.


 

Katılım koşulları
 

 

Yorum ekle
 

 

Yorum yok.