Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Haberler / Duyurular » Haber Detayı  
Google Sitede
HABERLER HABER ARŞİVİ

MUSTAFA AYAZ'IN HAYALLERİ GERÇEK OLDU - MUSTAFA AYAZ MÜZESİ ve PLASTİK SANATLAR MERKEZİ AÇILDI (05 Kasım 2009)
 

 

Ünlü ressam Mustafa Ayaz'ın tamamen kendi olanaklarıyla başkent Ankara'ya kazandırdığı, Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi'nin açılışı, 5  Kasım 2009 da, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak tarafından yapıldı. Açılışa birçok büyükelçi, üniversite rektörleri, yabancı misyon ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 

Dört katlı dairesel yapıda imar edilmiş bina ferah yapısıyla müze olmaya çok elverişli olarak planlanmış. Salonun içinde asansör olması müzeyi her yaş grubunun rahatlıkla gezebileceği hale getirilmiş. Yapı, müze oluşumuna çok uygun olarak inşa edilmiş. Müzede Mustafa Ayaz'ın farklı dönemlerinde ürettiği seçkin eserlerle dolu. Sanki sanatçının retrospektif bir sergisi gibi. Ayrıca Mustafa Ayaz, hocası Adnan Turani'ye de müzede onur sanatçısı olarak yer vermiş.

 

Tüm sanat severlerlerin gezmesi gereken bir müze...

 

GECEKONDUDAN ÇAĞDAŞ BİR MÜZEYE ...

 

1974 yılında, Yenimahalle-Şentepe'de gecekondumu yaptığım zaman dünyalar benim olmuştu. Artık hem ailemin hem de resimlerimin bir yuvası vardı. Çevrenin sanatsal bir mekana dönüşmesi için de bahçe duvarına bir kabartma tasarlamıştım. Böylece benim gecekondum sıradan olmaktan öte Mustafa Ayaz'ın sanat evi olarak yaşayacaktı.

 

Evin bodrumunu atölye olarak kullanıyordum. En güzel eserlerimi de orada yaptım. Yıllar geçti. Resimlerim çoğaldı çoğaldı. Sonra 2002 yılında çağdaş anlamda  kendi adıma bir müze yapma gereksinimini duydum. Hemen kolları sıvadım. Umduğumun çok çok üstünde bir işi başardım; hem de bir kuruş yardım almadan. Halktan aldığımı halka vererek...

 

Müzenin arsası 2003 yılının Şubat ayında satın alındı ve inşaatına da aynı yıl Ekimde başlandı. Ankara-Balgat, Ziyabey Caddesi üzerinde inşa edilen müzenin hayali ve sevinci ile uykularım kaçıyordu. Artık resim yapmıyor, bina ile ilgili projeler tasarlıyor, planlar çiziyordum. Amacım bir müze binası inşa etmek değildi. Yapıtlarımın güvenli bir barınağı olsun, orada sonsuza dek yaşayabilsin ve kalıcı olsunlar diye düşünüyordum. Böylece 30 yıllık hayallerim gerçeğe dönüşecekti; gecekondudan çağdaş bir müzeye ...

 

MUSTAFA AYAZ MÜZESİ VE PLASTİK SANATLAR MERKEZİ

 

1720 m² lik bir alan üzerinde yer alan Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi'nin toplam kullanım alanı 5000 m² dir. 7 kattan oluşan müzenin çatı katında, sanatçının özel ofisi ve hobby atölyeleri bulunmaktadır. 1.2.3. katlarda ise sanatçının değişik dönemlerine ait eserleri sergilenecektir.

 

Giriş katında yer alan Mustafa Ayaz Sanat Galerisi, 2007 yılında Mustafa Ayaz'ın resim sergisiyle açılmıştır. Galeri, çağdaş plastik sanatların gelişmesi yolunda, yerli ve yabancı sanatçılara yönelik periyodik sergiler ve farklı sanatsal etkinlikler  düzenleyerek,  sanatseverlerle buluşmayı hedeflemektedir.

 

Galerinin yanı sıra, kafe, hediyelik eşya ve kütüphane bölümleri de giriş katında yer alacaktır.

 

-1. katta ise  4 adet atölye olup, bu atölyelerde Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık, resim, heykel ve seramik  kursları verilmektedir. Mustafa Ayaz Sanat Kursu'nun amacı hangi yaşta olursa olsun, sanata ilgi duyan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen kişilerle, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktır.

 

Müze'nin -2. katında da, 35 araçlık kapalı otoparkı bulunmaktadır.

 

* Müze ve Galeri, Pazartesi günleri hariç her gün 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

AMAÇLARIMIZ

 

Yapımına 2003 yılında baslanan ve 2007 yılında tamamlanan Müze, 2009 yılında vakıf olarak faaliyete geçmistir. "Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı", Mustafa Ayaz'ın kendi olanaklarıyla başkent Ankara'ya kazandırdığı, sanatsal birikimlerinin eseridir.

 

Vakfın amacı; toplumun her kesimine sanat sevgisini aşılamak, sanat yoluyla toplumu eğitmek, çağdas Türk sanatının yurtiçi ve yurtdışında tanıtılmasına katkıda bulunmaktır. Kültür ve sanata hizmet etmek amacıyla ortaya çıkarılan bu yapı sanatseverlerin de desteklerini beklemektedir. Vakfın gerçekleştireceği "kültür ve sanat" etkinliklerine bulunacağınız katkılarla, vakfımız daha çok gelişecek ve geliştikçe hedeflerimiz de büyüyecektir.

 

MUSTAFA  AYAZ  KİMDİR?

 

Çağdaş Türk Resim Sanatının önde gelen isimlerinden biri olan Mustafa Ayaz, 1938 yılında Trabzon'un Çaykara kazası Kabataş köyünde doğar. II. Dünya Savaşı'nın bunalımlı yıllarına rastlayan çocukluğu, yoksulluk ve hastalıklarla geçer. İlkokula ancak 10 yaşında iken başlayabilme olanağı bulan Ayaz'ın resme ilgisi o sıralarda başlar.1953'de Erzurum Pulur Köy Enstitüsü'ne girer. Ortaokul son sınıfta iken hocalarının dikkatini çeker ve İstanbul Çapa İlk öğretmen okulunun Resim Semineri sınavlarına girmesi önerilir.

 

Sınava girer ve kazanır. Ta o zaman yolu belirlenmiş olur. Bu yol sanat yolu olacaktır. 1959 yılında Çapa İlk öğretmen Okulu'nu bitirir. Bir yıl ilkokul hocalığından sonra, 1960'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'ne girer ve oradan 1963'de mezun olur. 3 yıl Çorum İlk öğretim Okulu'nda resim öğretmenliği ve atölye şefliği yapar.

 

1966'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü asistanlık sınavını kazanır ve 1984 yılına kadar aynı okulda resim hocalığı yapar. 1984'de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne geçer,1987'de buradan emekli olur. 1987 yılında Profesör olan Ayaz, aynı yıl Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne atanır ve 1988 yılı başında bu görevinden kendi isteği ile ayrılır. O günden bu yana çalışmalarını  kendi atölyesinde sürdürmektedir.

 

Şimdiye dek altmışı aşkın kişisel sergi açan ve 19 ödül kazanan sanatçı; Hindistan, Kuveyt, Mısır, Romanya,  Bulgaristan, Polonya, Belçika, Fransa, ABD, İngiltere, Cezayir ve Almanya gibi pek çok ülkede karma sergi ve bienallere katıldı. Ayaz'ın  400'den fazla yapıtı yabancı ülke koleksiyonlarında, 4.000'e yakını da yerli koleksiyonlarda bulunmaktadır.

 

 

Müze açılışını Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak yaptılar
Müze açılışını Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak yaptılar
Müze açılışından bir enstantane
Müze açılışından bir enstantane
Dans gösterisi
Dans gösterisi
Açılışta viyolonsel dinletisi
Açılışta viyolonsel dinletisi
Müzenin dış görünüşü
Müzenin dış görünüşü
Müze giriş salonu -  Mustafa Ayaz'ın bir figürü salon tabanını süslüyor.
Müze giriş salonu - Mustafa Ayaz'ın bir figürü salon tabanını süslüyor.
Müze katları
Müze katları
Ayaz'ın Müzede bulunan bir eseri
Ayaz'ın Müzede bulunan bir eseri

 

Yorum ekle

 

Müge Öztürk    16 Şubat 2010, 21 :07
Mustafa Hocam emeklerinizi , mirasınızı bizlere böylesine anlamlı bir şekilde bıraktığınız için meslektaşınız olarak, genç nesillere bu ışığı yansıtmanın gururunu ile size saygılarımı , sevgilerimi sunuyorum...
 
Orhan Tural    15 Ocak 2010, 16 :57
Sevgili Öğretmenim, farklılığınızı bir kez daha göstermişsiniz.Bir ilki gerçekleştirmişsiniz. Öğrenciniz olmaktan bir kere daha gurur, yarattıkla-rınızdan mutluluk ve onur duyuyorum bir sanatsever olarak. Orhan Tural GEE-1973
 
utku candaş    08 Ocak 2010, 00 :00
Bir sanatçı ülkesine ancak bu kadar faydalı bir eser bırakabilir. Gelecek nesile bir kültür mirası olarak, sanatçı ve santseverlere böylesine güzel bir sanat merkezi kazandırdığı için hocamıza şükranlarımı sunuyorum. Başarılarınızın devamı dileğimle...
 
Selman Uzun    15 Aralık 2009, 23 :44
Trabzon'lu Sanatçı Mustafa Hocamızın Başarılarını tebrik ediyoruz.Ülkemizin Floransası Trabzon dan çıkan sanatçılar ülkemizde sanatın en iyi yere gelmesinde örnek teşkil etmeye devam etmektedirler.Mustafa Ayaz ' da bir örnektir.Mirasını Ülke Sanatının gelişmesine katkı sağladı.Tebrikler Mustafa Hocam
 
Aylin Menekşe    16 Kasım 2009, 17 :55
Tek kelimeyle muhteşem. Bir duayen Mustafa Ayaz. Kendisini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.