Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Vahid TALİB

Galeriler
Resim Galerisi 1 »
Resim Galerisi 2 »
Resim Galerisi 3 »

Biyografi :

SANATÇI RADYO RÖPORTAJI

 

VAHİD TALİB

(1949, Bakü)

 

1949 yılında Bakü’de doğan Vahid Talib, 1966 yılında başladığı Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulu’ndan 1972 yılında ressam olarak mezun oldu. 1972-1974 yılları arasında Azerbaycan Sinema Kurumu’nda film ressamı olarak çalıştı. Eğitim sahasını genişletmek amacıyla girdiği Moskova Üniversitesi Çizgi Film Ressamlığı Bölümü’nden 1976’da mezun oldu ve 1976-79 yılları arasında Azerbaycan Sinema Kurumu’nda Çizgi Film ressamı olarak çalıştı.

 

Edindiği deneyimler ve akademik bilgiler doğrultusunda daha kapsamlı bilgi birikimine sahip olmayı hedefleyen Vahid Talib, 1979-83 yılları arasında Moskova Üniversitesi Ressam ve Çizgi Film Yönetmenliği Bölümü’nden mezun oldu.1983-93 yıllarında Azerbaycan Sinema Kurumu’nda 15 çizgi film ve 5 belgesel filmde ressam ve yönetmen olarak görev aldı ve bu çalışmalarıyla uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandı.

1993 yılında Denge Animasyon Şirketi tarafından Türkiye’ye davet edildi ve Alman ve Amerikan işbirliği ile yapılmış filmografilerde çizgi film yönetmeni olarak birçok projeye imza attı. 1999-2001 yıllarında Meteksan firmasında da Çizgi Film Yönetmeni olarak çalışan Vahid Talib, 2001-03 yılları arasında Ankara’da Yapımcı Tasarım ve Reklam Ajansında sanat yönetmeni olarak birçok projeye hayat verdi.
Sanatçı halen çalışmalarını serbest olarak devam ettirmektedir. Resimlerinin bir kısmı; Macaristan, Bulgaristan, İran, Moskova, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Ankara’daki özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

 


«« Geri