Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Asım YÜCESOY

Galeriler
Resim Galerisi 1 »

Biyografi :

 

ASIM YÜCESOY

(1930, Amasya)

 

Sanatçı bir ailenin bireylerinden olan Asım Yücesoy 1930 yılında Amasya’da doğdu. İstanbul İleri Türk Müziği Konservatuvarlarında TSM dersleri aldı.
1949-1953 döneminde matbaacılık okulunu bitiren sanatçı İstanbul Radyosu TSM ses sanatçılığı sınavını kazandı fakat müzik çalışmalarına Ankara Radyosu’nda devam etti.

Bu arada katılmış olduğu bir yarışmada ülkemizi tanıtıcı afişi ile derece alan
Yücesoy, Almanya’dan aldığı bir teklif üzerine Hamburg’a gitti. Daha sonra Frankfurt Staatlicee Kunst Schule’nin resim ve grafik bölümlerini derece ile bitirip 1963 yılında Prof. Kario Ruppert atölyesinden mezun oldu.
Hocasının organize ettiği ilk sergisini Frankfurt’ta Şehir Sanat Galerisi’nde açan Yücesoy, Frankfurt ve Berlin’de grafik sanatçısı olarak çalıştı. Viyana’da ihtisas yaptı. Frankfurt’ta Pablo Picasso ile tanıştı ve büyük sanatçı tarafından Paris’e davet edilerek özel şatosunda kendisini daha yakından tanıma şansına erişti.

En büyük özelliği model kullanmaksızın sadece hayal gücünü kullanarak çalışması olan Yücesoy, ülkemizin pek çok yöresinde kişisel sergiler açmıştır. Ayrıca Amerika, Newyork ve Washington’da ve diğer birçok ülkelerde de sergiler açan sanatçı, müzik çalışmalarının yani sıra kişisel atölyesinde öğrencileri ile birlikte yoğun şekilde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

 


«« Geri