Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Sebahat KIRÇAK

Galeriler
Gallery 1 »
Gallery 2 »

Biyografi :


SEBAHAT KIRÇAK

(1945, Hereke)

 

1945 yılında Hereke’de doğdu. Okul yıllarından sonra Sümerbank Halı Fabrikası Resimhanesi’nde yaklaşık altı yıl halı resimlerinde Türk Motifleri üzerine çalıştı. Evlendikten sonra Ankara’ya yerleşti. Önce Milli Kütüphane’de Bedia Altınbaş’tan, sonra Kültür Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu kurslarda rahmetli Ömer Faruk Atabek’ten tezhip ve minyatür, Salih Elhan’dan ve fırsat buldukça da İstanbul’da Fuat Başar’dan ebru dersleri aldı. 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda açılan hizmet içi kurslarında eğitim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem Dışişleri Bakanlığı Eşleri Dayanışma Derneği’ne Ankara Palas’ta tezhip dersleri de vermiş olan Sebahat KIRÇAK, İngiliz sefiresinin evinde açtığı kursta da ebru dersleri verdi. Sanatçı halen kendi atölyesinde minyatür, tezhip ve ebru dersleri vermeye devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında pek çok kişisel ve karma sergiler açan KIRÇAK, Türk Kadınlar Birliği ve Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) üyesidir. Sanatçının ayrıca birçok eseri de Devlet Süsleme Sanatları yarışmalarında sergilenmeye layık görülmüştür.

Sebahat KIRÇAK aynı zamanda pul ressamıdır. 1999 yılında Osmanlı Devleti’nin Kuruluşunun 700. yılı kutlamaları çerçevesinde ‘’Osmanlı Saray Kadınları’’ adlı minyatürü PTT tarafından pul olarak basılmıştır. ‘’Padişah III. Selim Tuğrası’’ konulu tezhibi ilk gün zarfı olarak basılan sanatçının, İsa Peygamber’in doğumunun 2000. yılında İnanç Turizmi dolayısıyla, Türk İslam kültüründe sevgi ve hoşgörü simgesi olan ‘’Mevlana Semazenler’’ minyatürü anma pulu olarak çıktı. Sanatçının, PTT tarafından posta kartı olarak çıkarılmış değişik minyatür ve tezhip çalışmaları, ayrıca poster ve kartpostal olarak basılmış çalışmaları da bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerince hazırlanan, Sebahat Kırçak’ın da içinde yer aldığı, Altın Portakal Film Festivali’nde Kısa Metrajlı Film dalında birinci olan ‘’Kırmızı’’ isimli filmin çekimleri sanatçının atölyesinde gerçekleşmiştir.

Sanatçının eşi ve oğlu da tezhip, minyatür ve ebru sanatçısıdır.

KİŞİSEL SERGİLER

1992 Türk Amerikan Derneği / ANKARA
1995 Kocaeli Aydınlar Ocağı / KOCAELI
1999 Ortadoğu Teknik Üniversitesi / ANKARA
2000 Görsel Sanat Galerisi / MERSIN
2000 Hereke Belediyesi Sosyal Tesisleri / HEREKE
2001 Hazine Müsteşarlığı Sanat Galerisi / ANKARA
2001 Sebahat Kırçak Türk Süsleme Sanatları Atölyesi / ANKARA
2002 Euro Centrum-Varşova / POLONYA
2002 Antalya Rönesans Otel / ANTALYA
2002 Mersin Sanat Kulübü / MERSIN
2003 Helsinki Matka Turizm Fuarı / İSVEÇ
2004 1st Viyana Lale Balosu / AVUSTURYA
2004 Bahreyn Ticaret Odası / BAHREYN
2005 BOSNA HERSEK
2006 TOBB Üniversitesi / ANKARA
2006 Viyana-AVUSTURYA


«« Geri