Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Necdet ERDEM

Galeriler
Galeri 1 »

Biyografi :

 

NECDET ERDEM

(1926 - 2009 İzmir) 


1947’de Bursa Işıklar Askeri Lisesini bitirerek Harp Okulu’na giren Necdet Erdem, 1950’de eğitim uçuşlarını tamamlayarak pilot oldu. Erzincan, Diyarbakır, Eskişehir gibi yurdun çeşitli illerinde savaş uçakları pilotu olarak görev yaptıktan sonra geçirdiği bir kaza sonucu uçuştan ayrıldı. Lisan eğitimi almak üzere Amerika’ya gönderilen Erdem, bir süre İzmir Hava Lisan Okulunda öğretmenlik yaptı. Daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığında çeşitli idari görevler yaptıktan sonra, 1974’ de NATO’ da görev yapmak üzere Belçika’ya giderek iki yıl burada kaldı. 1987’de emekli oldu.

Küçük yaşlardan beri denizciliğe karşı ilgisi olan sanatçı, yoğun iş temposu sırasında fırsat buldukça tekne maket çalışmaları yaptı. Emekli olduktan sonra bu çalışmalarını yoğunlaştırarak üzerinde on iki yıl çalıştığı SAVARONA yat maketini tamamladı. Sanatçının en büyük arzusu, bir süre Hava Kuvvetlerinde sergilenen bu eserini, Anıtkabir Müzesi’ne bağışlamak, böylelikle de yerli ve yabancı tüm insanların görebilmesidir.

 

NOT: Sanatçımız bahsi geçen Savarona adlı maketini "Turkish Paintings Com" katkılarıyla Anıtkabir Müzesine teslim etmiştir. 

(Şu an eseri Anıtkabir Müzesi'nde sergilenmektedir.)


«« Geri