Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Mir TEYMUR

Galeriler
Resim Galerisi 1 »

Biyografi :

 

MİR TEYMUR

(1947, Bakü-Azerbaycan)

 

1947 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde hekimler ve ressamlar ailesi içinde doğdu. Evindeki yaratıcılık ortamı ve Pionerler Evi'ndeki resim ve heykel atölyelerindeki çalışmaları, sanatçının 1964'de Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulu'na girmesini sağladı.

Mir-Teymur eğitimine 1968'de St. Petersburg Ali Sanayi-Ressamlık Okulu'nda devam etti. Mimarlık ile meşgul olmasına rağmen grafik sanatını, ressamlık ve heykeltıraşlığı unutmadı. 1972'de Leningrad Tiyatro, Müzik ve Sinema Enstitüsü'ne girdi.

İlk sergisini 1967 yılında açan Mir-Teymur, 47 karma sergiye katıldı, 8 kişisel sergi açtı. Sanatçının eserleri hem devlet müzelerinde hem de özel koleksiyonlarda saklıdır.

Mir-Teymur, yaratıcı çalışmalarında kil, sulu boya, yağlı boya veya kalem gibi belirli bir malzemeye bağlı kalmaz. Önemli olan hususun, sanatçının en derindeki duygularını ifade etmek olduğunu düşünür ve malzemenin sanatçı için amaç değil bir vasıta olduğuna inanır. Eserlerinin izleyiciyi coşturması, sevindirmesi ve ilham vermesi onu mutlu eder.


«« Geri