Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Atanur DOĞAN

Galeriler
Suluboya Galerisi 1 »
Suluboya Galerisi 2 »
Suluboya Galerisi 3 »

Biyografi :

ATANUR DOĞAN

 

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi, Resim Bölümü, Heykel Anasanat Dalından 1987 yılında mezun oldular. Çeşitli köy ve kasabaları gezerek otantik Anadolu kültürünü plastik açıdan araştırıp incelediler. Ayrıca bir çok ülkeye seyahat eden çift, gittikleri yerlerde kültür ve sosyal yaşamı inceleyerek resimlerine konu yaptılar. 1993 yılı baharı, 3 yaşındaki oğulları Çağıl Ataş ile birlikte Kanadaya göçtüler. 10 Kasım 1997'de ikinci oğulları Ata, Vancouver B.C.'de dünyaya geldi. Sanatçılar iki oğulları için en değerli eserlerimiz diyor.

 

Asuman Doğan; Eski ev ve sokakları, panaromik kasaba görünümlerini resimlerine konu alırken, doğadan görünümler ve natürmort çalışmaları yapıyor. Ankara Valiliği 1989 "Sanatçı Gözüyle Ankara" yarışmasında başarı ödülü aldı. 1994 yılında North Vancouver Lonsdale Quay resim yarışması  başarı ödülünü aldı.

 

Atanur Doğan;  Çalışan insanı konu alan figüratif  çalışmalar yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı büst çalışmaları çeşitli park ve meydanlarda bulunmaktadır. Zübeyde Hanım maskı, Karşıyaka'daki mezartaşına  konulmustur. Kanada Portre Ressamları Derneğinin (Portrait Society of Canada) seçtiği Dünyanın en iyi Suluboya Portre ressamı olarak 2004 Uluslararası Portre Festivaline davet edildi. Kuzey Amarika nın en önemli sanat merkezlerinden Plastik Sanatlar Müzesi Ontorio Art Gallery nin 300 kişilik anfi tiyatrosun da  canlı modelden Suluboya Portre Demostrasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

 

Mayıs 2004 yılında 22 farklı ülkeden toplam 285 sanatçının katılımıyla  Sanat Yoluyla Barış (Peace Through Art) Çeşme Resim Festivalini organize ettiler.

 

1993 yılında Kanada'da yaşamaya başlayan çift  "İzmir Suluboyacılar Derneği" , "Canadian Art Fedaration"'ın ve "Oakville Art Society"  aktif üyesi olan çift Büyük oğulları Çağıl Atasın Madi Art egitimi için geldikleri Toronto'da sürdürmektedirler.

 

Yurt içinde; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Denizli, Nazilli, Dikili, Çeşme ve Kuşadası'nda,

 

Yurt dışında; Paris, Zürich, London, Vancouver, Toronto, Edmonton, Calgary, Taipei, Meitetsu Okazaki, Seattle, Los Angeles, Portland ve New-York'ta kişisel sergiler düzenleyerek, dünyanın önemli müzelerinde araştırma ve incelemelerde bulundular. Sanatçıların resim ve heykelleri yurt içinde ve dışında çeşitli kolleksiyonlarda bulunmaktadır.

 

Atölyelerini hem İzmir Güzelbahçe'de hem de Oakville Ontrio'da kuran çift, daha çok Kuzey Amerika'da olmak üzere çeşitli ülkelerde sergilerini gerçekleştirmektedirler.

 

ÖDÜLLER


1989 Ankara Valiliği'nin "Sanatçı Gözüyle Ankara'' yarışması başarı ödülü
1994 North Vancouver Yarışması başarı ödülü ve Lonsdale Quay'da gösteri
2004 Kanada Portre Ressamları Derneği tarafından''Dünyanın En İyi Suluboya Portre Ressamı''seçilerek birincilik ödülü aldı.

2009 Toronto Açık hava Sanat Sergisi- Halkın Seçtiği En iyi galeri ödülü - Toronto/Canada

 

 


«« Geri