Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Mubeccel Leylabadi CALTOLU

Galeriler
Resim Galerisi 1 »
Resim Galerisi 2 »
Resim Galerisi 3 »

Biyografi :

 

MÜBECCEL LEYLABADİ ÇALTOLU

(1926, Ankara - Şubat 2018)

 

1926 Ankara doğumlu olan Mübeccel Çaltolu, 1953 de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Cemal Tollu Atölyesinden mezun oldu. Öğrenimi sırasında 11. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne öğretmeninin seçimi ile katılan sanatçı, yine aynı dönemde öğretmeni ve atölye arkadaşları ile birlikte Fransız Konsolosluğu’nda düzenlenen ‘’Yedi Kişi Resim Sergisi’’ adlı sergiyi açtı.

1958-1980 yılları arasında çoğunluğu Tahran’da olmak üzere Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde ve ABD de bulunan Çaltolu, bu sayede bu ülkelerin müzelerindeki eserleri inceleme ve çeşitli sergileri gezme fırsatı buldu. 1963 yılında ‘’Iranian Oil Operating Companies’’ tarafından açılan resim yarışmasında ‘’Balıkçılar’’ adlı yapıtı ödül kazanarak aynı yılın takviminde basıldı. Sanatçının ayrıca üç yapıtı da Tahran’daki İran-Bağıstan Müzesi açılış sergisinde yer aldı.

1982 den beri çalışmalarını Türkiye’de sürdüren sanatçı, sayısız sergi açtı ve karma sergilere katıldı. 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, DGSA Mezunlar Derneği ile birlikte Newyork ve Washington’da açmış oldukları karma sergi ve burada eserinin satılması, sanatının ve ayrıca ülkesinin tanıtımı yönünden Çaltolu için önemli bir olaydır.

Peyzaj, portre ve natürmortun kompozisyonu olan çalışmalarında çoğunlukla yağlıboya ve akrilik kullanan sanatçının aynı zamanda şiir çalışmaları da vardır. Bir kısmı çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri 2000 yılında ‘’Lekelenmesin Beyaz’’ ismi altında kitap halinde basılmıştır.

Sanatçı 2007 yılında Ankara Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi’nde ve İstanbul The Marmara Hotel’de iki kişisel sergi daha düzenlemiştir.


«« Geri