Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Kemal ULUER

Galeriler
Gallery 1 »
Gallery 2 »

Biyografi :

 

KEMAL ULUER

(1960 Ankara - 2001 Ankara)

 

"DAİMA SİZİNLEYİM"

Kemal Uluer, 11 Kasım 1960 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta öğrenimi sırasında “Kas Erimesi” hastalığına yakalandı ve Uluer’i tekerlekli sandalyeye bağladı.

“Beni içimdeki güce kavuşturdu” dediği hastalığının ilerlediği lise yıllarında, resim çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yeni Mahalle Endüstri Meslek Lisesi, Makine Ressamlığı bölümünü bitirdikten sonra bir yandan çalışıp, diğer yandan da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi, Sosyal Politika Bölümünü 1987 yılında bitirdi.

Engellilerin yaşama katılımını kolaylaştırıcı hiçbir düzenleme yapılmamasına karşın, engelli öğrencilerden de “öğrenim harcı” alınmasını protesto etmek için başarı ile bitirdiği Mülkiye’den, diplomasını hiçbir zaman almadı.

“2002 YILINDAN ÖNCE AÇILAMAZ”

Üniversite yıllarında, kafasında şekillenmeye başlayan bir düşünceyi, on yıl kadar önce, yakınlarına açan Kemal Uluer, son bir 10 tablo yaparak, her şeye nokta koymayı düşündüğünü söyledi.

2000 yılının başında inzivaya çekilen Uluer, 91 gün boyunca hiç kimseyle görüşmeyerek planladığı 10 tablonun 9’unu yaptı. Bu 9 tabloyu kağıda sarıp, üzerine “2002 yılından önce açılamaz” notunu düşerek mühürleyen Kemal Uluer, son tablosunu ise yaklaşık bir buçuk yıl sonra 27 Aralık 2001’de yaptı ve kendisine verdiği sözü tutarak hayatına son verdi.


HİÇBİR RESMİNİ SATMADI

Yaşamı boyunca çok geniş bir arkadaş çevresine sahip olan Kemal Uluer’in, yaptığı resimler büyük bir beğeni görürken, hiçbir resmini satmadı. Sergiler açan ve tablolarını sevdiklerine hediye eden Kemal Uluer, kendi maddi olanaklarını yıllarca yoksul öğrencileri okutmak için kullandı.

KİTAP VE BELGESEL

Kemal Uluer’in, yaşamını noktaladığı 27 Aralık 2001 tarihine kadar tuttuğu günlük ve son 10 tablosu, Yapı Kredi Yayınları tarafından “Başucumda Hayat - Mutlu Bir Ölümün Güncesi” adıyla kitap haline getirilerek yayınlandı, ayrıca Kemal Uluer’in yaşamı ve resimleri belgesel haline getirildi.

“Hayatınızda, hayatınızdan daha değerli bir şey var mı?’’
Bir avuç güneş gibi resimler... Günlükler... Bir de bu soruyu bıraktı!

 

 


«« Geri