Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Site Üye Sanatçıları » Üye Sanatçılarımız » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜYE SANATÇILARIMIZ
ONUR SANATÇILARIMIZ
ÜYE SANATÇILARIMIZ
Sanatçı adı : Güzin ARISOY

Galeriler
Resim Galerisi 1 »
Resim Galerisi 2 »
Resim Galerisi 3 »
Resim Galerisi 4 »
Resim Galerisi 5 »

Biyografi :

 

GÜZİN ARISOY
(1954, Gümüşhane)

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nde eğitim gördü. Babasından aldığı destek, cesaret ve hevesle, resim sanatına olan ilgisi ve sevgisi erken yaşlarda başladı. Küçük yaşlarda doğada çalışma aşkı başlamış, yaprakla yeşili, gelincikle kırmızıyı, papatya poleniyle sarıyı ve diğer değişik bitkilerin renklerini kullanarak yaptığı çocuksu resimler, ilk anımsadıklarıdır.

Güzin Arısoy, öğretmenlik yıllarında Nihat Tandoğan’la başladığı resim çalışmalarını, Lütfi Günay, Asım Yücesoy, Nüzhet İslimyeli atölyelerinde sürdürdü. Sonraki yıllarda, doğayı kopya etmekten vazgeçerek, rengin ve lekenin anlatımcı özellikleri üzerine yoğunlaştı.

Arısoy, doğa ressamıdır. Doğaya ve resim yapmaya olan tutkusu, onun Anadolu’nun zengin güzellikleriyle buluşturmuştur. Özellikle yaptığı kış manzaraları ile özdeşleşmiştir. Doğanın görünen yüzüyle birlikte kendi iç dünyasını tuvaline yansıttır.

Günün ilk ışıkları ile çalışmaya başlar. Uzun yolculukları göze alır, yola çıkar. Günün bütün ışıklarından faydalanır. Doğanın bütün tazeliği ile kendi ruhundaki coşkuyu harmanlayarak tuvale yansıtır.
Doğanın özgürlüğü ile sanatın özgürlüğü birleştiğinde, sonsuz güzellikler meydana geldiğine inanır. İlhamımı doğanın gizli dünyasından alır. Çalışmalarında doğanın yok oluşuna ve yozlaşmasına başkaldırışının izini sürebilirsiniz. Doğayı özüne dönüştürme kaygısı her zaman ön plana çıkar. Resimlerindeki beyaz renk sanatçının imzası niteliğindedir.

Kullanmayı çok sevdiği beyaz rengin, özgürlüğü sonsuzluğa götürdüğüne ve sanatın özgürlüğü ile doğanın özgürlüğü birleştiğinde sanatta sonsuz güzellikler meydana geldiğine inanır. Aynı temadan yola çıkarak, insan doğasının ve toplumun değişimini kişisel tecrübeleriyle sorgulayarak, tuvalinde soyutlaştırmak gibi bir arayış içindedir.

Nüzhet İslimyeli, Güzin Arasoy için “Sofrada yemek yerken bile aklı tuvalinde…” Lütfü Günay “Güzin mi kendi doğasını yarattı; yoksa doğa mı Güzin’i yarattı?” diyerek, onun resim sanatına olan tutkusunu anlatmak istemişlerdir.

 

Arısoy'un iki yağlıboya resmi Bilkent Üniversitesi'nce açılacak olan Hamiye Çolakoğlu Müzesi'ne alınmıştır.

Çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdüren Arısoy, yurt içinde çok sayıda kişisel sergi açmış ve karma sergiye katılmıştır.


«« Geri