Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Söz Sırası Sizde » Mesaj Detayı  
Google Sitede
SİZDEN GELENLER
YENİ MESAJ GÖNDER
 
 
mehmet kapçak
24 Aralık 2014 20:07
 

 

 

 • Etkinliğin adı: Mehmet kapçak "Orta Gri ile Beyinin İlişkisi" adlı Resim Sergisi
 • Etkinliğin türü:Sergi
 • Düzenleyen kişi ya da kuruluş ve iletişim bilgileri :MEHMET KAPÇAK T:505 264 72 64
 • Etkinlik hakkında, formal bir dille yazılmış tanıtım metni:
 • Görsel anlatımda plastik ögelere ulaşmak için obje amaç değil araçtır. Öyküleme, ifade çok da önem arz etmiyor benim için. Önem arz eden beynin rahatlamasıdır.. Bir tabloyu oluşturan renklerin karışımı varsayıldığında "Orta Gri"yi vermesiyle oluşan denge göz ve beyni rahatlatır.
 • Çalışmalarımda plastik ögelere ulaşabilme amacını “Keçi” figürünü araç kullanarak gerçekleştirmekte olup; leke, çizgi ve beneklerle devinimsel denge oluşturarak izleyicide beyin rahatlatma kaygısı gütmekteyim.
 •  Etkinlik Programı
 •  Katılımcı kişiler hakkında kısa bilgiler Mehmet kAPÇAk  "Orta Gri ileBeyin İlişkisi" Kişisel Sergi
 • Etkinliğin başlama ve bitiş tarihleri: 07/01/2015 - 30/01/2015
 • Etkinliğin düzenleneceği mekanın adı ve iletişim bilgileri : Ankara Krişna Sanat Galerisi T:0312 418 02 53
 • Etkinlik ücretli ise bilet fiyatları ve bilet satış yerleri :Ücretsiz
 • http://www.krisnasanat.com/
 • http://www.mehmetkapcak.net/pPages/pArtist.aspx?paID=520§ion=1&lang=TR&bhcp=1


 •  

  Mehmet Kapçak’ın ORTA GRİ İLE BEYİN İLİŞKİ adlı resim sergisi Ankara Krışna Sanat Merkezi’nde

   

  Sergi, 07 Ocak ile 30 Ocak 2015 tarihleri arası gezilebilir


  Görsel anlatımda plastik ögelere ulaşmak için obje amaç değil araçtır. Öyküleme, ifade çok da önem arz etmiyor sanatçı için. Önem arz eden beynin rahatlamasıdır.

  Evrende her şey zıtlıklar dengesindedir. Dengesizlik göz ve beyni rahatsız eder. Göz ve beynin uyarılması birbirleriyle ilişkili zıtlıklarla sağlanabilir ve denge sağlandığında rahatlar. Görsel anlatımın etkinliği birbirlerinin varlık nedeni olan ilişkili, uyumlu zıtlık dengeleriyle sağlanabilir. Bu da , formda, renkte, harekette,açık- koyuda, az- çok, şiddetli şiddetsiz, hareketli- hareketsiz, büyük- küçük, uzak- yakın gibi zıtlıklarla elde edilebilir.

  Görsel anlatımda ,elementer sistemler (doku, strüktür, form tekrarı) ritimsellikle oluşturulabilir. Formda, harekette, ara boşluğunda, renkte benzerliklerin ve aynılıkların yinelenmeleri tasarıma birlik, bütünlük ve optik hareket kazandırır.

   

  Sanat “Çaba”dır. Ancak kaygı içeren bir çaba. Kaygı ise “Estetik”tir. Kaygısı estetik olan “Çaba” sanat ise; “Çaba”yı gösteren kişi sanatçı; Çaba sonucu oluşan ürün ise “ Sanat Eseri”dir.


  Estetik kaygıda sanatçı ve izleyici, görsel ve düşünsel olarak hep dengeyi arar. Dengesizlik, bozukluk, yanlışlık, ayrılık demek olup; uzun süreli olmaz. Göz ve beyin dengesizlikten rahatsız olur ve biçimde, renkte, harekette, açık-koyuda denge bulduğunda rahatlar. Bir bütünde, karşılıklı gelen bölümlerin, katlandığında her elemanı ile çakışması, ikiz olması simetrik denge ile ilgilidir. Simetri, eşitliği de beraberinde getirdiği için başlı başına dengedir. Görsel anlatım oluşturan elemanların, benzerlik, zıtlık, uslup, uygunluk ilişkileri ile renk, form, hareket, açık-koyu olarak gözde oluşturduğu dengeler bütünü asimetrik denge kapsamındadır. Bir tabloyu oluşturan renklerin karışımı varsayıldığında “orta gri” yi vermesiyle oluşan denge göz ve beyni rahatlatır.

  İzleyicide beyin rahatlatmak için plastik ögelerin birbirleriyle ilişkilendirilmesinde denge yaratabilmek adına sanatçıların araç olarak seçtikleri objeler farklı farklıdır. Kimi sanatçı doğayı seçerken; kimi “at”ı, kimi insanı, kimi “kuş”u, kimi “ölü doğayı, “ (natürmort) kimi de “soyut”u seçer.

   

  Kapçak:

   

  - “Keçi’ yi seçtim. Keçi formunu yukarıda sayılan görsel anlatım ögelerinin oluşumunda işlenişi en uygun form olarak göredurayım; mitolojide yeri ve sanatsal formu olan; özelde sürüyü sürükleyen hiperaktif hereket yeteneğine sahip yöresel motif olarak da önemsiyorum” diyor.

   

     « Mesaj listesine geri dön