Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bedri BAYKAM
 
«« Geri dön
 

 

BEDRİ BAYKAM

(1957, Ankara)

Bedri Baykam 1957 yılında Ankara'da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu olarak doğdu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'nın birçok sanat merkezinde sürekli olarak sergiler açtı, büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi'ne devam eden Bedri Baykam 1975 yılında Paris'e taşındı. Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi tahsili yapan Baykam, bu fakülteden master aldı. Paris'te aynı süreç içinde L'Actorat isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

1980 yılında Amerika'ya taşınan sanatçı, 1984'e kadar California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.

1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 86 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) nin de kurucularından ve eski 2. başkanı. Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini, çeşitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti. Daha önce Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Cumhuriyet, Aydınlık ve Akşam’da köşesi olan, üç yıl boyunca “Dönemin Rengi” isimli bir kültür tartışma programını Prima TV’de hazırlayan ve sunan, 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Baykam, ayrıca 2 ayda bir yayınlanan İleri dergisinde, iki haftada bir çıkan Türk-Solu dergisinde ve Cumhuriyet Gazetesinde siyasi makaleler yazıyor.

Yeni Dışavurumculuk akımının öncülerinden olan ve ayrıca yaptığı multi-medya enstalasyonları (Livart) ve kolajlı siyasi sanat eserleriyle de tanınan Baykam, sürekli kabuk değiştirmeyi seven bir sanatçı. 80’lerin başından bu yana birçok 16 mm kısa film yönetti ve çeşitli uzun metrajlı filmlerde oyuncu olarak rol aldı.

1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul’da, AKM’de açıldı. Amerikalı yönetmen Stefan R. Svetiev’in “This Has Been Done Before” isimli filmi, sanatçının tüm kariyerini ve siyasi yaşamını ele alan bir belgesel olarak aynı süreçte tamamlandı. Boyut Yayın Grubu aynı vesileyle Baykam’ın tüm dönemlerini biraraya getiren 480 sayfalık, “I’m Nothing But I’m Everything” isimli geniş monografiyi yayınladı.

2003 yılında CHP kurultayında Parti'nin Genel Başkan adaylarından olan Bedri Baykam, yıllardır ülkemizde siyaset sahnesinin ortasında yer alan aydınlardan biridir.

Baykam ayrıca merkezi İstanbul’da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketinin de sahibidir.

1997 Mayıs ayında gazeteci Sibel (Yağcı) Baykam ile evlendi. Ocak 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

 

BEDRİ BAYKAM, 80'Lİ YILLAR - CALIFORNIA "YENİ DIŞAVURUMCULUK AKIMININ ILK YILLARI"

 

Bedri Baykam ‘80'li yılların Yeni Dışavurumcu dalgasının Türkiye'deki en önemli temsilcisi...

Amerika ve Avrupa - özellikle Almanya ve İtalya'da, birbirinden habersiz sanatçılar tarafından eş zamanlı olarak yapılan yeni tuval resimlerle başlayan "Yeni Dışa Vurumculuk" akımının adı, 1982'de kullanılmaya başlandı. Bedri Baykam 80'lerin bu ilk yıllarını California'da yaşadı ve bu stili henüz bir adı olmadan, birbirinden habersiz ve uzak meslektaşları gibi, ilk uygulayan sanatçılar arasında oldu.

 

"1982'de benim yaptığım sanatın, sonradan adı Yeni Dışavurumculuk olarak konan uluslararası akımla paralelizme oturarak onun bir parçası olması, dönemin en önemli Amerikan, Fransız, Alman, İtalyan sanatçılarıyla beraber, o işlere eşzamanlı olarak imza atmam Türk sanat tarihine şunu getirmiştir; İlk defa bir Türk sanatçı batıyla eşzamanlı olarak uluslararası bir akımın işlerini üretmiştir. Yani takipçi değil, oluşturucudur".

 

‘80'li yıllardaki en iyi sanat yapıtlarının belirgin özellikleri renk ve biçim dolgunluğu, sunuş zenginliği bazı durumlarda da dramatik etki sağlamak için başvurulan anlatım yalınlığıydı. Bazen bu özellik sanatla ilgili önemsiz, kendine dönük düşünceleri, bazen de çok karmaşık ve önemli insan sorunlarını dile getirmek için kullanıldı.  Bu dönemde 1970'li yılların kavramsal temelli sanat yapıtlarına olan yaklaşım geri planda kalmaya başlamış ve tuval resmi yeniden geri dönüşünü ilan etmişti. Bu güçlü dönüş ile sanatçılar; "Yeni Dışavurumculuk" olarak adlandırılan bu süreçte kendi kültürel kökenlerine ilişkin açılımlar sağlarken resimlerinde salt modernizm öğelerinin yanına ilüstratif öğeler, hazır nesneler ekleyip farklı disiplinlerden; heykel ya da fotoğraftan da yararlandılar.  Hikâyeleri basit ya da ağır olsun, Francesco Clemente, Anselm Kiefer, Julian Schnabel gibi eserleri güçlü sanatçılar ortaya çıktılar...

 

Soyut Modernizm'in öğelerine karşı başkaldıran sanatçılar, büyük boyutlu dizi eserler ürettikleri gibi geniş bir konu yelpazesi de sunmaktaydılar.

 

Bedri Baykam'ın o yıllarda batılı meslektaşlarıyla eşzamanlı olarak New York, Paris ve İstanbul'da sergilenen, aynı anda ilk defa bir uluslararası sanat akımının paralel ve eşzamanlı olarak Türkiye'de yaşanmasını sağlayan bu dönem eserleri, Türk sanat tarihi adına da sanatçının en önemli dönemidir denilebilir. Sanatçının 80'ler ile başlayan ve sonraki sürecinin temellerini atan bu döneminin ilk başyapıtı "Fahişe'nin Odası" adlı çalışmasıdır.

 

Baykam devam eden süreçte "Yeni Dışavurumcu" eserlerinde daha fazla bilinçlenerek yine tuvalin sınırları dışına taşmadan, ama kavramsallığa doğru bir gelişim süreci yaşadı. Gittikçe büyüyen tuvallerinde artık sadece görsel değil, düşünsel-politik yaklaşımlarının izdüşümleri de giderek yer almaya başladı.

 

Yine bu yıllarda, 1984'te batı sanat ortamının tekelciliğine karşı "Modern Sanat Tarihi Batının Bir Oldu Bittisidir" manifestosunu yayınladı. Bu çıkış uluslararası  alanda büyük bir ses getirdi.

 

Baykam'ın o dönemde, "Danton Kanını Boş Yere Kaybetmedi", " Elimden Geleni Yapıyorum", "Yılanı Öldürseler", " New York İçilecek Denizdir", " İç Manzaralar Serisi" gibi kuşkusuz herbiri bir başyapıt niteliğinde eserlere imza attı.

 

Mac Art Gallery

 

BEDRİ BAYKAM'IN 4-D' LERİ

 

Bedri Baykam'ın 2007 yılında sergilenmeye başlayan dört boyutlu ve dünyada bir ilk olan ve sanata bakış açısını derinden etkileyecek resimleri büyük ilgi görüyor.

 

Sergilendiği her ülkede adından söz ettiren 4-D'ler hakkında California'da yaşayan, Mauritius'lu yazar, şair ve fotoğrafçı Mamade Kadreebux şunları söylüyor: "Yeni bir sayfa: Bedri'nin sanatı geri dönülmez şekilde sanata bakış tarzımızı, yaşama bakış tarzımızı, dünyayı algılayış tarzımızı değiştiriyor... Yani ressam, şair, filozof, sanatında öyle bir noktaya ulaşmış ki, bundan böyle sanata hiçbir şekilde yıllardır bakmaya alıştığımız şekilde bakamayacağız..."

 

Baykam, son 4-D yapıtlarında gerek kendi otobiyografisi, gerekse sanat tarihi üzerinde, zaman üzerinden yaşadığı gelgitlerle 4. boyutta gerçeküstü göndermelerle sanatın yüz yılına uzanan geçmişini adeta yeniden inşa ediyor. Jackson Pollock'tan Salvador Dali'ye, Marcel Duchamp'tan, Leonardo Da Vinci'ye, Van Gogh'tan Joseph Beuys'e kadar, sanat tarihinin birçok ölümsüz ismi, bu yapıtlarda adeta canlanarak aramıza dönüş yapıyor.

 

Son 1 yılda, California (Alphonse Berber Gallery), Berlin (Akademie der Künste), Londra ve Paris'te (Opera Gallery) çeşitli müze ve galerilerde sergilenen 4-D eserler, ilk çıktıkları 2007 yılından bu yana tüm sanat dünyasının ilgi odağı haline geldi ve birçok koleksiyona dahil oldu.

 

Bedri Baykam'ın son bir yılda İstanbul, Ankara dışında Monaco, Berkeley, Berlin ve Londra'da sergilenen 4-D yapıtları, 2010 yılında da yine İstanbul, Paris ve Los Angeles'ta sergilenecek.

 

KİŞİSEL SERGİLER 

1963 Sanatsevenler Kulübü - Ankara 
1963 Gen-Ar Galerisi - İstanbul 
1963 Turkish Information Center - Bern

1963 Galerie Difar - Geneva 
1964 Turkish Information Center - Vienna
1964 Belediye Sarayı - İstanbul
1964 Sanatseverler Kulübü - Ankara

1964 Gen-Ar Galerisi - İstanbul 
1964 Galerie Du Bac - Paris

1964 Turkısh Information Center - London 
1965 Galerie De La Madelaine - Brussels 
1965 Galerıe Il Bilico - Roma
1965 Greer Gallery - New York City
1966 American Friends Gallery - Washington D.C.

1966 Gen-Ar Galerisi - İstanbul
1966 Do-Us Galerisi - Ankara 
1967 Galerie Schumacher - Munich 
1967 Konstfackskolan - Stockholm
1967 Galerie Hotel Intercontinental - Frankfurt 
1968 Fransız Kültür Merkezi - Ankara 
1968 Galerıe Horhammer - Helsinki 
1969 Galeri 1 - İstanbul 
1969 Fransız Kültür Merkezi - Ankara

1971 Fransız Kültür Merkezı - Ankara 
1972 Turkish Information Center - Paris 
1972 Turkısh Informatıon Center - London
1982 Etap Marmara Gallery - İstanbul 
1983 State Fine Arts Gallery - Ankara
1983 Atatürk Kültür Merkezı - İstanbul 
1983 Artexpo, Coliseum - New York Cıty

1983 City Gallery - San Francisco
1984 Martin/Molinary Gallery - New York City
1984 Galeri Baraz - İstanbul
1985 Martin/Molinary Gallery - New York City
1985 Studio 800 Pine - Oakland
1985 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
1985 Galerie Daniel Templon - Paris
1985 Galerie Wanda Reiff Hulsberg - Holland
1986 Va Gallery of Contemporary Art - Oakland
1986 Stephen Wirtz Gallery - San Francisco
1986 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
1986 Beymen Galerisi - Ankara
1986 Artisan Sanat Galerisi - Ankara
1987 Devlet Güzel Sanatlar G. - Adana

1987 Soyak Sanat Galerisi - İstanbul
1987 Ayasofya Hamamı - İstanbul

1988 Atatürk Kültür Merkezı - İstanbul 
1988 E. M. Donahue Gallery - New York City
1989 Urart Sanat Galerisi - İstanbul

1989 Urart Sanat Galerisi - Ankara
1990 Galerie Lavignes Bastille - Paris 
1990 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul  
1991 Urart Sanat Galerisi - İstanbul

1992 E. M Donahue Gallery - New York City

1992 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
1992 Kızılkule - Alanya

1994 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul

1994 Art-Jonction - Cannes
1994 Galerie Lavignes - Bastille

1995 Galeri Nev - Ankara 
1995 Ziraat Bankası Galerisi - Ankara
1995 C. A. M. Galeri - İstanbul 
1995 Yıldız Teknik Üniversitesi - İstanbul 
1997 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
1995 Yıldız Teknik Üniversitesi - İstanbul
1996 Beşiktaş Deniz Müzesi - İstanbul

1997 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
1998 Galeri Nev - Ankara 
1998 1907 Fenerbahçe Derneğı - İstanbul
1999 Museum of Revolutıon - Havana

1999 C.A.M Gallery - İstanbul
1999 Galerie Zafira - Paris
1999 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul 
2000 İstanbul Üniversitesi - İstanbul 
2001 İstanbul Üniversitesi - İstanbul 
2001 Galeri G - İstanbul

2002 Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
2002 Galerie Lavignes- Bastille - Parıs 
2002 Siyah-Beyaz Galeri - Ankara

2002 Art Paris - Paris 
2003 Dirimart - İstanbul
2003 Mine Sanat Galerisi - Istanbul

2004 Sarajevo Turkish Cultural Center - Sarajevo

2004 Tuzla Turkish Cultural Center - Tuzla/Bosna

2004 C.A.M Gallery - İstanbul 

2004 Ortaköy Cultural Center - İstanbul

2004 Şişli Terakki Vakfı - İstanbul 

SEÇİLMİŞ GRUP SERGİLERİ

1978 Art '78, İstanbul

1985 Salon de Montrouge, Paris

1986 1. Uluslararası Asya-Avrupa Sanat Bienali, Ankara
1987 Çağdaş Türk Sanatı, Washington
1987 Türk Sanatının Modernleşme Süreci, Galeri Baraz, AKM, İstanbul

1987 1. Uluslararası İstanbul Bienali

1988 Yusuf Taktak ve Kemal Önsoy ile grup sergisi, Urart Galeri, İstanbul

1989 Uluslararası İstanbul Bienali
1986 87, 88, 90 "Öncü Türk Sanatından Bir Kesit" sergileri
1989 Uluslararası Akdeniz Çağdaş Sanat Sergisi, Bari / İtalya
1990 Uluslararası Mahares Plastik Sanatlar Festivali, Tunus
1990 Çağdaş Türk Resmi Müzayedesi, Küsav-Sotheby's, Istanbul
1991 Çağdaş Türk Sanatı Sergisi, Tokyo/ Japonya
1992 New York, Istanbul, Atatürk Kültür Merkezi, Galeri Baraz organizasyonu
1993 Yabancı - Bir Gezgin, Schiedamm Stedeljik Müzesi, Hollanda
1994 Merkez Bankası Çağdaş Sanat Koleksiyonu Sergisi

1995 Türk Sanat Festivali: Houston Güzel Sanatlar Müzesi, Houston Texas
1997 - 1998 - 2000 Türk-Yunan Sanatçılar Grup Sergisi : Yüz Yüze, İstanbul - Atina
1998 Türk Sanatında Soyut Eğilimler, Galeri Baraz
1998 "41 Yıl, 41 Ressam" Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul
1998 - 1999 Yaşayan Türk Plastik Sanatlar Sergisi, Bilim Sanat Galerisi, Ankara, İstanbul, Paris

1998 Uluslararası Kahire Bienali, Mısır
2000 "Riskli Gölgeler", Marmara Üniversitesi, İstanbul
2000 Çağdaş Türk Plastik Sanatından Kesitler, Amiens / Fransa / Paris / İstanbul
2000 "Buts", Circle d'Art du Cailar, Camargue / Fransa
2000 "La Course Camarguaise", Cercle d'Art du Cailar, Camargue, Fransa
2000 Nimes Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı. Fransa
2001 "Made in Turkey" Mine Sanat Galerisi İstanbul
2001 "Aykırı İşler" Galerist İstanbul
2001 "Modern Türk" Topkapı Müzesi son 50 yılda Türk modern ve çağdaş sanatı İstanbul

2001 Relation. Turkish and Belgian artists group show. Bilgi Üniversity İstanbul
2001 Sacred Mediterannean. Cataniâ University. Sicilya

2002 60 Years, 60 Artists. Eczacıbaşı. Sanal Museum
2002 II. International Buenos Aires Art Festival. Argentina
2003 The Passion of Zahoor Ul Akhlaq Art Gallery of Missisauga. Ontario Canada
2003 "AND". Istanbul Culture Art Museum. Harbiye Military Museum. İstanbul.
2003 "EDGES OF THE EARTH" China Art Academy. Hangzhou, China

2004 "Nude". Milli Reasurans Gallery. İstanbul.

2004 "Monkeys' Right to Paint".With Murat Celik and Volkan Aslan. Icel Art Club, Mersin.
2004 - 2005 "Five Person Exhibiton". Bedri Baykam, Tomur Atagök, Servet Demirtaş, İsmet Doğan, Yusuf Taktak. Binyil Art Gallery.