Online members    
Online members : 0
Online guests : 40
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Ardan ÖZMENOĞLU
 
«« Back
 
 

ARDAN OZMENOGLU

(1979, Ankara)

 

Ardan Özmenoğlu, 1979 yılında Ankara'da doğdu. Lisans(BA) ve lisansüstü eğitimini(MFA) Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Berkeley'deki Kala Art Enstitüsü'nde, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. 'de ve Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi'nde davetli sanatçı olarak çalıştı. San Fransisko Sanat Enstitüsü'nde (SFAI) ilk konferansını verdi.

 

Çalıştığı atölyeler arasında Künstlerhaus Bethanien, Berlin ve Lower East Side Printshop, New York, Frans Maserel Sanat Merkezi bulunmaktadır. Sanatçı 2004 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve grup sergilerine katılmaktadır.

 

Sanat eserlerini, özgün baskı tekniklerini farklı materyal yüzeylerinde kullanarak oluşturduğu mekana özgü enstalasyonlar ve bu teknikle buluşturduğu transparan heykeller oluşturmaktadır.

 

Chelsea Uluslarası Güzel Sanatlar Yarışması'nda üstünlük belgesi, Post-it 3M firmasının düzenlediği tasarım yarışmasında, resim dalı üçüncülük ödülü, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, afiş ve slogan yarışmasında birincilik ödülü olmak üzere birçok başarı sertifikaları ve ödülleri bulunmaktadır. Tasarım ve mimarlık firmalarına projeler üretmektedir.

 

Özmenoğlu çalışmalarına İstanbul Yeniköy'deki stüdyosunda devam ediyor.

 

*   *   * 

 

Ardan Özmenoğlu özgün baskı tekniğiyle buluşturduğu post-it notlar ile yarattığı eserleri ve enstalasyonlarıyla tanınmaktadır. Özmenoğlu kendisiyle özdeşleşen neon ve kavramsal işleriyle, bu sergide sanatseverlerin karşısına sergiye adını verdiği neon işi ve yeni çalışmaları ile çıktı..


Sanatçının sergilerde anlattıkları gene bize ait olan, unuttuğumuz bazen çok gördüğümüz veya çok duyduğumuz için farkına varamadığımız "hayatımız". Özmenoğlu, alışılagelmiş, yürürken gözümüzün alıştığı obje ve nesneleri, sabit hallerinin dışına çıkarak kendine göre yorumluyor. Geleneksel formundan çıkararak geometriye sunduğu bu simgeler üstünden aynı zamanda bir sanatçı olarak kendisini ve bizi tanımlıyor.


Alışılmış kalıpların dışında özgün, orijinal fikir ve tekniği ile göz dolduran ender çağdaş sanatçılarımızdan biridir Ardan Özmenoğlu.

 

Galeri İlayda