Online members    
Online members : 0
Online guests : 8
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Sait GÜNEL
 
«« Back
 


SAIT GUNEL
(1956, ?)

1956 yılında doğdu. 1969 yılında yurtdışına yerleşti. Almanya da dekorasyon eğitimi aldı. 1984 yılından itibaren grafikerlik yaptı. Suluboya sergileri açtı. Doğa ve İnsanı kendi geliştirdiği özgün teknikle yorumlayan Sanatçı, çeşitli malzemeleri, boyaları (Suluboya, Akrilik, Yağlıboya) birlikte kullanmaktadır.

Resimlerindeki belirgin özellik ise reel olanın yer yer deforme edilerek soyutlamalarla bütünleşmesidir. Resimlerinin Uluslararası yayınevi TUSHİTA, ARTEC ve MAY tarafından poster, afiş ve takvim olarak basımları gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarını uzun yıllardır yurtdışında sürdüren Sait Günel, geliştirdiği resim tekniklerini, özel ve resmi kurumlarda çeşitli yaş gruplarıyla paylaşmaktadır.

PERSONAL EXHIBITIONS

1995 Völkerkundliches Museum, VVuppertal, Almanya
1997 Ypsilon Sanat Galerisi, Essen, Almanya
1998 Gallery Hans Hoeppner, Frankfurt, Almanya
1999 Karsu Sanat Galerisi, İstanbul
2000 Holland Art Gallery, Eindhoven, Hollanda
2001 Holland Art Gallery, Amsterdam, Hollanda
2002 Holland Art Gallery, Amsterdam, Hollanda
2003 Art İstanbul,Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması, İstanbul
2004 Holland Art Gallery, (karma) Amsterdam, Hollanda
2005 Bakraç Sanat Galerisi, İstanbul
2006 Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması, İstanbul
2007 Büyükada Anadolu Kulübü, Büyükada
2008 FMV Özel Işık Lisesi Sanat Galerisi, İstanbul
2008 Galeri Sev Art, İstanbul

 

*   *   *

 

Sanatçı Sait Günel'in insan ve doğa resimlerinde, reel olanın yer yer deformasyon ve dokusal soyutlamayla bütünleşmesi ön plana çıkmaktadır. Çeşitli boyaları, farklı malzemeleri kullanması ve kolajlarıyla farklılık yaratmaktadır. Kendi geliştirdiği teknikle yaptığı çalışmalardan, özellikle nü resimleri Uluslararası ortamlarda beğeni görmekte ve Uluslararası Yayınevleri (TUSHITA, ARTEC, MAY) tarafından takvim, poster, afiş basımları gerçekleştirmekte, fuarlarda sergilenmektedir. Sanatçının son dönem eserlerinde soyut çalışmalar giderek ağırlıklı yer tutmaktadır. Yer çekiminden kurtulmuş devinimin hızı, dokulu yüzeylerde yer alan saf renkli formlar, klasikten gelen gelenekçi yaklaşım ve mekansızlaşma öne çıkan ögelerdir.


Sanatçı resim serüvenini şu sözleri ile ifade etmektedir.  " Yaratma eyleminin, insanlığın varoluşundan beri en büyük eylemlerden biri olduğuna inanırım. Bilimde, teknikte resimlerime esin kaynağı olan hız ve devinim baş döndürücüdür. Bununla birlikte, her tarihsel dönemde, yaratamayanların yarattıkları, "Yaşanası Cenneti", ortaçağ karanlıklarına, çıkmaz sokaklara götürme çabaları hep olagelmiştir. Asla kalıcı olma şansı yoktur.
Bundan dolayı, Yaratanların Yolculuğu' nun ışıklı aydınlık yarınlara ulaşacağına inanancım tamdır. "