Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 18
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bayram GÜMÜŞ
 
«« Geri dön
 

 

BAYRAM GÜMÜŞ
(1960, Hüyük-Konya)

 

1960'da Konya'da Beyşehir'in İlmen Köyünde doğdu.
1967 yılında memleketini bırakıp İstanbul'a yerleşti. Eğitimi Lise 1. sınıftan ayrılarak bıraktı. 1983 yılına kadar hayatını kazanmak için çeşitli işlerde çalıştı.

 

Resme olan ilgisi ilkokul çağlarından itibaren ortaya çıkan Bayram Gümüş, 1983 tarihine dek bir yandan resim çalışmalarını sürdürmeye devam etti. 13 Mayıs 1983 tarihinde Maltepe'de tanıştığı ressam Kasım Koçak'a resimlerini göstermesiyle yeni bir döneme başlamış oldu. Ekim 1984' de kendi atölyesini açana kadar Kasım Koçak'ın atölyesinde çalıştı. Kısa bir süre sonra Maltepe Ressamları arasında adı anılmaya başladı.

 

Sanatçı, profesyonel olmayı, resimle yaşamayı, Kasım Koçak'tan öğrendi. 1989 - 2000 yılları arasında çalışmalarını İçerenköy'deki atölyesinde ve dönem dönem ABD'de sürdürdü.

 

Nihat Behram 2007 yılında; "Hayatın Renkleriyle Ruhumuzu Emziren: Yalın Yürek Bayram Gümüş" adlı kitabında, Bayram Gümüş'ü ve sanat çalışmalarını, İstanbul'dan Anadolu'ya uzanan bir belgesel - anlatı şeklinde okuyuculara aktarmıştır. Naif resmin en iyi temsilcilerinden biri olan Gümüş, halen çalışmalarına Moda'daki atölyesinde devam etmektedir.

 

Safyürek (naif) resmin tipik temsilcileri arasında yer alan Bayram Gümüş, özellikle İstanbul'un kent trafiğini, çay bahçelerini, köy düğünlerini, kentteki telaşlı yaşamı, kar altındaki evleri konu aldığı büyük boyutlu resimlerinde, pencerelerinden akşam saatlerinde ışık sızan evleri, kendine özgü bir renk anlayışı içinde yansıtmakta, safyürek ressamlara özgü yaşam sevincini ve mutluluğu, içtenlikli bir paletle yorumlamaktadır.


KİŞİSEL SERGİLER


1985 Turkuaz Sanat Galerisi - ANKARA
1986 Dört Boyut Sanat Galerisi - İSTANBUL
1989 Turkuaz Sanat Galerisi - ANKARA
1989 Terry - Larry'lerin Evi - California, Eureka
1991 Galeri Ümit Çamaş - İSTANBUL
1993 Valör Sanat Galerisi - ANKARA
1994 AKM - İSTANBUL
2005 Helikon Sanat Galerisi - ANKARA
2005 İçel Sanat Kulübü - MERSİN
2005 "Ortak Resimler" Alp Tamer Ulukılıç, Bayram Gümüş Soyut Sanat galerisi - ANKARA
2005 "Ortak Resimler" Alp Tamer Ulukılıç, Bayram Gümüş Soyut Sanat galerisi - İSTANBUL
2006 Geçit Sanat Galerisi - İSTANBUL
2007 Terakki Sanat Galerisi - İSTANBUL
2010 Maltepe Sanat Merkezi (20. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2011 Maltepe Sanat Merkezi (21. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2012 Maltepe Sanat Merkezi (22. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2013 Maltepe Sanat Merkezi (23. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2014 Düş Yolcusu Sanat Durağı - İSTANBUL

 

KARMA SERGİLERİ

 

1986 Türk Naifleri Sergisi - PARİS
1986 Türk Naifleri Sergisi - İSTANBUL, AKM.
1986 Maltepe ressamları - Dört Boyut Sanat Gal. İST.
1987 Maltepe ressamları - Dört Boyut Sanat Gal. İST
1988 Maltepe Sanat Galerisi - MALTEPE
1989 Maltepe Sanat Galerisi - MALTEPE
1990 Atlee Atlee Fine Artsn -California, Eureka
1994 Bilim Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
1995 Bilim Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
1996 Bilim Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
1997 Bilim Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
1998 Passion Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
1999 Neyran Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
2000 Neyran Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
2001 Neyran Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
2001 Maltepe Sanat Galerisi - MALTEPE
2002 Tolga eti Sanat Galerisi - ART İSTANBUL
2003 Bilim Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
2004 Geçit Sanat Galerisi - Tüyap Sanat Fuarı
2004 Maltepe Sanat Merkezi
2005 Maltepe Sanat Merkezi
2005 Maltepe Sanat Merkezi (15. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2005 Modern Art Gallery - İSTANBUL
2006 Maltepe Sanat Merkezi (16. İstanbul Sanat Fuarı) Tüyap
2006 Maltepe Sanat Merkezi
2013 Düş Yolcusu Sanat Durağı - İSTANBUL

 

ÖDÜLLER


1988 Gülhane Şenliği "HALİÇ" Konulu resim Yarışması - MANSİYON
1988 Talens Resim Yarışması ümit Yaşar Sanat Galerisi Ödülü
2004 İstanbul Ticaret Odası (İTO) Resim Yarışması - BİRİNCİLİK
2005 Dyo Resim Yarışması - MANSİYON
2006 Tekel Resim Yarışması - İKİNCİLİK

 

 

BAYRAM GÜMÜŞ'ün RESİMLERİ

 

Bayram Gümüş, "Naif Resim Sanatı" ekolünü uygulayarak resim yapan ünlü ressamlarımız arasında; bu ekole "Yalın Yüreklilikle Resim Sanatı", ya da "Saf Yüreklilikle Resim Sanatı" demek de mümkün. Bu tarz resim yapan Türk ressamları arasında Yalçın Gökçebağ, Fahir Aksoy, Doğan Akça, Nuri Abaç, Balaban, ve Hikmet Karabucak önde gelenlerden. Ayrıca, Edward Hicks, Henri Rousseau, Paul Gauguin, Grandma Moses, Charles Wysocki, daha birçokları gibi, bu ekolün çok başarılı ressamları.


Naif resimle "primitif" resim arasında ortak paydalar bulunmakla beraber, bunlar, sanat tarihinde farklı ekoller olarak yer almıştır. Renk ve şekil perspektiflerine uymak mecburiyeti olmaması, konunun daha ziyade kırsal ve yerel olması, şekillerde (figürler dahil) anatomik ve estetik detay aranmaması, Naif resmin önde gelen özelliklerindendir. Bu resimler, genelde, izleyicileri mutlu eden doğal görüntüler, düğün ve kutlama törenleri, festival ve fuar etkinlikleri gibi konuları ihtiva ederler.


Bayram Gümüş'ün bu sergideki resimlerinde, ağaçlar ve çiçekler, kuşlar, otomobil ve kamyonlar, insan figürleri, bahçe içinde konaklar, en çok kullandığı öğeler arasında. Özellikle, ağaçlar, görücüye çıkmaya hazırlanmış güzel kızlar gibi süslü ve câzibeli; onların herbir yaprağı, dalı ve gövdeleri büyük bir dikkat ve özenle şekillendirilmiş ve renklendirilmiş; çok ince ve çok renkli fırça vuruşlarıyla sanki bir cennet mekânı yaratılmış: ağaçlar, çiçek ve çimenler arasıda narin su kuşları dolaşıyor, ve her yerde, insanı mutlu eden bir esenlik var. Ayrıca, Gümüş'ün hayâl gücünün zenginliğine örnek olabilecek tersâne görüntülerine tanık oluyoruz: gemiler, vinçler, çalışanlar, iskele ve rıhtımlar, büyük bir ustalık ve sadelikle görüntülenmiş. Otomobil, kamyon ve kamyonetlere gelince: Bayram Gümüş, bu zor şekilleri, sanki gözleri kapalı çiziyor ve renklendiriyor; tıpkı çok usta minyatür sanatçılarının ezberden görkemli atlar çizmeleri gibi.


Ayrıca, genelde, yüz nüsha çekilmiş siyah-beyaz gravürler de bu sergide yer alıyor. Bunlar, yine büyük bir îtina ile hazırlanmış; şekiller gâyet net, çizgi çapaklarına ve lekelere rastlanmıyor. Bayram Gümüş, bu gravürlerin kağıtlarının çok kaliteli olduklarını, çok çeşitli ve her türlü incelikte âletler kullandığını, ve baskı levhalarının en iyi kalite ithâl malı olduklarını söylüyor---başlangıçta olan sanatçılara tavsiye mâhiyetinde. Asırlar önceki İstanbul manzaraları, ağaçlı bahçeler içinde konaklar, her yaprağı büyük bir özenle işlenmiş ağaçlar, bu gravürlerle görüntülenmiş; fiyatları da çok uygun; Bayram Gümüş imzâsını taşıyan bir sanat eseri sahibi olmak için nâdir bir fırsat teşkil ediyorlar.


Kendine mahsus sanatıyla, sanat hayatımızı zenginleştiren ve sanatsal mutluluk yaratan Bayram Gümüş'ü kutluyorum. Naif resim sanatı ekolünde, dünya sanatçılarıyla boy ölçüşebilecek bir ressamın resimlerini sergileme başarısı gösterdiği için, galeri sahibi ve işletmecisi Mehmet Kına'yı da ayrıca tebrik ediyorum. Yaşamın her türlü gerginliği içinde mutluluğa hasret kalmış olabilecek sanatseverleri, bu sergiyi izleyerek yaşam sevinci duymaya davet ediyorum.

 

Sezer Aykan, 26 Nisan 2014
Sanatlar eleştirmeni, MAC
Görsel sanatlar işletmecisi, MVAM