Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 28
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Canan TOLON
 
«« Geri dön
 

 

CANAN TOLON
(1953, İstanbul)


İstanbul Fransız Okulundaki felsefe ve edebiyat öğreniminden sonra (1975), İskoçya, Almanya ve İngiltere'de tasarım ve iç mimarlık öğrenimi gördü. 1977'den itibaren Paris, San Francisco ve Berkeley'de şehircilik, mimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında, değişik projelerde çalıştı. California Üniversitesi Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümlerinde öğretim görevlisi oldu. Daha sonra California Üniversitesi'nde (Berkeley) mimarlık master programını (1983) ve mimarlık tarihi doktora programını (1986) tamamladı.

 

1984'te Berkeley'de açılan ilk kişisel sergisinin ardından eserleri, aralarında Ankara, İstanbul, New York, Chicago, San Francisco ve Paris'in de bulunduğu pek çok merkezde izlendi. Ayrıca Kopenhag Charlottenborg'da "I am Another", Brüksel Belediye Sarayı'nda "Plastic Dialogues", Proje 4 L Güncel Sanat Müzesi'nde "Organize İhtilaf", Mills College of Arts Müzesi'nde "Angle of Respose", İstanbul Modern'de "Kesişen Zamanlar" ile "Gözlem, Yorum, Çeşitlilik", Santralİstanbul'da ise "Modern ve Ötesi" sergileriyle temsil edildi.

 

Son olarak işleri San Francisco Modern Sanatlar Müzesi SFMoMA'da açılan "Artists Gallery" sergisinde yer aldı. Tolon çalışmalarını Kaliforniya'da sürdürüyor; San Francisco'da sanatçıları arasında Louise Bourgeois gibi isimlerin de yer aldığı Gallery Paule Anglim tarafından temsil ediliyor.

 

Halen sanat çalışmalarını Berkeley'de sürdürmektedir. İlk sergisi 1984'te, Birleşik Amerika'da gerçekleşti. Bunu, yurt içinde ve dışında başka sergileri izledi.

Canan Tolon'un duvar enstalasyonu ve biyolojik nesneler üzerine kurulu çalışmaları, bir oluşum estetiğine dayalı anlayış kapsamındadır. Süreklilik, sentez, kombinasyon gibi çağdaş sanat kavramları, onu ilgilendiren başlıca değerlerdir.