Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 17
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Berna TÜREMEN
 
«« Geri dön
 

 

BERNA TÜREMEN
(1945, İstanbul)


1968'de İDTGSYO'yu bitirdi. İlk kişisel sergisini 1976'da, İstanbul'da (Melda Kaptana) açtı. Yurt dışında karma sergilere katıldı.

 

Türk Resim Sanatı'nın önemli sanatçılarından Berna Türemen, 1968 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nu bitirmiş, yurtiçi ve yurtdışında pekçok kişisel ve karma sergiye katılmış ve çeşitli ödüller almıştır. Önemli ödüllerinden biri 1985 Gabrova Bienali Desen Dalı Ödülüdür. Sanatçının okul yıllarında soyut olarak başlayan çalışmaları, daha sonraki dönemlerinde figüre dönüşmüştür. Yaşadığı dönemi resimlerinde detaylarla ve renklerle en ince ayrıntısına kadar veren Türemen, konuyu resme en iyi şekilde aksettirmiş, izleyiciyi yaşadığı dönemden koparmamıştır.

 

Kadın ve kedi teması üzerinde yoğunlaşan çalışmalarında, saf bir anlatım biçimi, ironik motiflerle zenginleştirilir. Güncel akım ve eğilimlerin dışında, spontan ve duyarlı bir çizgi dili yaratılmaya çalışılır.

 

Sanatçının yapıtları yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda, Ürdün-Amman Müzesinde, Lizbon Büyükelçiliği'nde, Bulgaristan Gabrova Müzesi'nde, İzmir DYO Müzesi'nde bulunmaktadır.

 

ÖDÜLLER

1975 AKRD (Başarı Ödülü)
1976 "Arkeoloji Müzeleri Açık Hava Sergisi'' (Resim Dalı Başarı Ödülü)
1977 "Arkeoloji Müzeleri Açık Hava Sergisi'' (Resim Dalı Başarı Ödülü)
1979 Akbank Resim Yarışması (Başarı Ödülü)
1985 Gabrova Bienali (Desen Dalı Üçüncülük Ödülü)