Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 7
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bilgehan UZUNER
 
«« Geri dön
 

BİLGEHAN UZUNER
(1963, Istanbul)

Uzuner is on the faculty of Eskisehir's Anatolian University Higher School of Applied Fine Arts. He has done engravings and ceramics, designing and making wall platters and reliefs as he evinces an interest in the cultural heritage of both the east and the west. He has studied the traditional forms of eastern architecture, focusing on the concept of space, and while probing space in has sought to have an impact on it with his work, producing multifaceted, multi-unit structures that explore the problematic of transforming space in history and time.

Extracting from their setting such architectural elements as the column, arch and mosque interior he has added objects to create detailed textures and an ornamental plasticity, exploring the relationships of surface, space and proportion in archaeological settings, engaging structural or ornamental elements pictorially.


BİLGEHAN UZUNER
(1963, İstanbul)


1986 yılında Marmara Üniversitesi Seramik Bölümünü bitirdi. 1988'de Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans, 1990'da, 9 Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde de "Sanatta Yeterlik" aldı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ülke içinde ve dışında çeşitli karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı. Yarışmalı sergilerde ödüller kazandı.(Esbank 1992, DYO 1995, DYO 1997)

KİŞİSEL SERGİLER

Gorbon Işıl Sanat Galerisi
Artisan Sanat Galerisi
Garanti Bankası Sanat Galerisi
Tarişbank Sanat Galerisi
PG Sanat Galerisi (İkili sergi)

Yapıtlarında, gravür, seramik tekniklerini kullandı. Duvar tabakları, kabartmaları tasarladı ve uyguladı. Doğu ve batı uygarlık birikimleri ile ilgilendi. Doğu mimarlığının geleneksel biçimlerini araştırdı. Mekan kavramı üzerinde durdu. Yapıtlarında mekanı irdelerken, yapıtlarıyla mekana müdahalede bulunmayı önemsedi. Çok yüzeyli çok parçalı biçim kurgularında uzamın tarihte ve zamanda dönüştürülmesi sorunsalını sorguladı. Sütunlar, kemerler, cami içi gibi geleneksel mimarlık öğelerine çevresinden seçip eklediği nesnelerle, ayrıntılı dokular ve bezemeci bir plastik yarattı. Yüzey, mekan, oran ilişkilerini, arkeolojik ortamlarda sorguladı. Yapıyı ayakta tutan ya da bezeme unsuru olan yapı birimlerini, resimsel düzlemde ilişkilendirdi.