Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 11
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bülent ERKMEN
 
«« Geri dön
 

 

BÜLENT ERKMEN
(İstanbul, 1947)

1972'de İDGSA Grafik Bölümünü bitirdi. 1968-1973 yılları arasında, Devlet Film arşivi Genel Sekreterliğinde bulundu. 1976'da İDGSA'ya bağlı UESTO'da, doçent olarak göreve başladı. 1980'de bu bölüme başkan oldu. 1981'de kendi reklam ajansını (Reklam evi) kurdu. 1982'de GMK yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Amblem, logotayp, afiş, kitap kapağı, broşür, pul tasarım, ambalaj, illüstrasyon, üç boyutlu tasarım, çevre grafiği, dergi-kitap-ansiklopedi ve gazete tasarımı, basın ilanları ve reklam dallarında yapıtlar verdi.

1985-1986-1987 yıllarında, yılın en başarılı grafik sanatçısı seçildi. Yapıtları, yabancı yayınlarda yer aldı. Graphis'te (s.256) çeşitli yapıtlarından örneklere yer verildi. 1986'da basılan dünyanın en iyi elli afişinin yer aldığı sergiye seçildi. Bu sergi, Avrupa'nın değişik ülkelerinde tekrarlandı. Amerika'da açılan "Renkle İletişim'' sergisine çağrılı olarak katıldı. Almanya'da 1989'da kişisel afiş sergisi açtı.

 

Brno, Varşova ve Lahti Bienallerine katıldı. Halen MSÜGSF Grafik Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

ÖDÜL

Uluslararası Shorjah Bienali (başarı Ödülü)

Türkiye'de grafik sanatının çağdaş bir kimlik kazanmasında, popüler hale gelmesinde ve piyasanın bu alanla doğrudan ilişki kurmasında etkili olan kuşağın öncüleri arasında yer alır.