Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 14
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bulent KILIC
 
«« Geri dön
 

 

BÜLENT KILIÇ

(1974, Tekirdağ) 

 

Özellikle İstanbul resimleri ile tanınan Bülent Kılıç 1974 yılında Tekirdağ'da doğdu. Küçük yaşlardar resme ilgi duymaya başlamış olan sanatçının çocukluk yıllarında yaptığı karakalem desen çalışmaları, dönemlerinde ağırlık verdiği otomobil tasarımları, sanatçı kişiliğinin oluşumunda en önemli yapı taşlar olmuştur.
İlk ve orta öğrenimini Tekirdağ'da tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazanan sanatçı ek branş olarak resim eğitimi aldı.

 

Sanatçı üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul'da öğretmenliğe başlamış ve aynı dönem de Mimar Sinan Üniversitesini kazanarak Endüstri Ürünleri tasarımı bölümüne girmiştir. Burada yapmış olduğu tasarımlar ile girdiği yarışmalarda dereceye girerek eli boş dönmeyen sanatçı öğretmenlik, öğrencilik, tasarım ve resim çalışmalarını bir süre beraber sürdürdükten sonra, resim yapma isteği ağır basmış ve memuriyetten ayrılarak resim çalışmalarını sürdürme kararı almıştır.

 

Mimar Sinan Üniversitesi'nden aldığı akademik eğitim ile çalışmalarına hız kazandıran sanatçı İstanbul mahallelerini; adalarını; boğazı'nı kısaca her yerini defalarca gezerek gözlemlerde bulunmuş, fotoğraflamış, desene dökmüş ve İstanbul'un tüm güzelliklerini büyük bir tutku ile tuvale aktarmaya başlamıştır.

 

Yapmış olduğu başarılı çalışmalarla kısa sürede tüm dikkatleri üzerine çekerek tanınmaya başlayan sanatçı, sanatseverler tarafından aranan sevilen bir ressam haline gelmiş; bu ilgi onun fırçasına ve yeteneğine olan inancının daha da bir pekişmesini sağlamıştır. Eserleriyle bir çok sergi açmış ve müzayedeye katılmış olan sanatçı, çalışmalarına halen İstanbul'daki atölyesinde devam etmektedir.

 

SERGİLER

 

Koska Sanat Galerisi kişisel resim sergisi-İSTANBUL

Çırağan Sarayı karma resim sergisi-İSTANBUL
Antigone Sanat Galerisi kişisel resim sergisi (19 Aralık-7 Ocak 2009) ANKARA

AcrossThe Bosphorus adlı kişisel sergi (7-21 Nisan 2013) CALİFORNİA-ABD

T.C. Dışişleri Bakanlığı Kişisel Sergi (2-30 Aralık 2014) Ankara