Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 18
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Birsel Bosut GÜRBÜZ
 
«« Geri dön
 

 

BİRSEL BOSUT GÜRBÜZ


1964 yılında İ.D.G.S.A Resim Bölümü Cemal Tollu Atölyesi'nden mezun oldu. Galeri hocası Neşet Günal, litografi hocası Sabri Berkel'di. 1979'da İngiltere'de sanatsal incelemelerde bulundu. 1986'da Salzburg Uluslararası Yaz Akademisinde Prof. Werner Otte ile litografi çalıştı. 1999 yılında İ.Ü. İletişim Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonucu "Mesleğinde Başarılı 100 Türk Kadını" arasında yer aldı.

 

Sanatçı Birsel Bosut Gürbüz, 35'in üzerinde kişisel sergi açtı ve çeşitli karma sergilere katıldı.

 

Babasının görevi dolayısıyla bulunduğu Urfa'da doğan sanatçı yaşamının ilk atmosferini soluduğu topraklardan getirdiği bilinçaltı değerlerini, bozulmamış İstanbul'un yaşanabilecek en güzel zamanlarıyla harmanlayıp yansıtır tuvallerine.

 

Genellikle kadın figürlerinin egemen olduğu çalışmalarında, açık ve kapalı mekanlarla insanların ve onlarla bütünleşen en yakın gereçlerin kullanıldığı ve toplumsal yaşanmışlıkların sahnelendiğini, yer yer Anadolu'dan seçmelerin yer aldığını görürüz. Kullanılan güçlü deformasyona karşın zarif ve ince bir etki yaratılması, kıyafetlerdeki ve ifadelerdeki temiz ve duygulu anlatım sanatçının kişiliğiyle özdeşleşmektedir.

 

Nerede karşımıza çıksa; onun rahat, etkili ve kendine özgü sanatsal anlatımının bir imza niteliğinde olduğunu görmekteyiz.