Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 16
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Betül AYDINER
 
«« Geri dön
 

 

BETÜL AYDINER

(1949) 

 

1949 yılında doğan Betül, Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinden sonra, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Seramik Bölümü'nü 1974'te bitirip seramik atölyesini kurdu; artistik ve endüstriyel çalışmalara başladı. Ürettiklerinde sanatçımız, bir endüstri ürünü olarak seramiğin, artistik niteliklerle zenginleştirilmesinin ve bu arada gelenekselden kopulmaması gerekliliğinin örneklerini vermiştir.

 

Bu dönem sonrasında Aydıner, yaklaşık yirmi yıldır sadece "suluboya resim" üzerine yoğunlaşmıştır. Suluboyadan, alışılmışın dışında tatlar almayı hedefleyen, bu kez de yeni bir uygulama olarak suluboyanın yanı sıra gerçek altın kullanan Betül, yapıtlarını yurt içinde ve dışında kişisel ve karma sergilerde izleyenlerle paylaşmıştır.

 

Mistik alemin yansımalarının izlerini sürerek yaşamı özümseme düşüncesi, kimileri için varlığın temelidir. Bu bağlamda karşımıza çıkan en önemli simgelerden biri "Yaşam Çiçeği"dir. "Bilinen en eski "Yaşam Çiçeği" çizimi binlerce yıl önceden kalma olup Mısır, Abydostaki Osiris Tapmağı'ndadır. Granit üzerine olağanüstü bir hassasiyetle ışınla yakılarak çizilmiştir. Motif, Efes dahil dünyanın pek çok yerinde bulunmuştur ve her bulunduğu yerde de adı aynıdır. Kutsal geometrinin bu en önemli motifi yaşamın tüm evrelerini temsil eder: Ağaç - çiçek - meyve - tohum - ağaç. Yaşam ağacı, yaşam meyvesi, yaşam tohumu, motiflerinin hepsini içinde barındırır. En dıştaki çift daire, hücrenin çift zarını temsil eder. Tüm ırk ve dinlerin dışında olup, bütün yaşamın şablonu, kendi gibi çoğalan Enerji'rim iki boyutlu anlatımıdır." Son dönemde Betul Aydıner'in, her biri farklı "yaşayan çiçekler"le, gerçek altın "yaşam çiçekleri"ni birlikte kullandığı çalışmaları vardır.