Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 10
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bilal ÇINAR
 
«« Geri dön
 

 

BİLAL ÇINAR

(1980) 

 

Türk Grafik Tasarımcı ve İllüstrasyon sanatçısı Bilal ÇINAR 1980 yılında doğdu. Henüz çocuk yaşlarda resim yapmaya başladı. 1999 yılında Fırat Üniversitesi Grafik Bölümü'ne girdi. 2000 yılında buradan ayrılarak  Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne girdi ve 2004 yılında mezun oldu.

 

Sanatçı, öğrencilik yılları sürecinde "Çevre Duyarlılığına Yönelik Görsel Araçların Tasarımı" isimli proje üzerine çalışmalar yaptı ve kendi atölyesinde resim eğitimi verdi. Tasarımlarıyla reklam dünyasına önemli katkılarda bulundu. Birçok karma ve kişisel sergide çalışmalarını insanlarla buluşturdu.

 

Bilal Çınar, suluboya yeteneğiyle tasarımlarını harmanlayarak Grafik Tasarıma renkli bir bakış açısı getirdi. Bazı uluslararası markaların grafik tasarımcısı olarak çalıştı. Grafik Tasarım hayatına 1999 yılında başlayan tasarımcı, çalışmalarına İstanbul'da devam etmektedir.

 

"Akademik eğitiminin yanı sıra usta sanatçılardan da sanat eğitimi alan tasarımcı, çoğunlukla tasarım yaparken aynı anda başka bir tasarımıda zihninde gerçekçi bir şekilde kurgulamaktadır. Bu, onun tasarımlarına olağanüstü bir gerçeklik ve saflık hissi vermektedir.  Kullandığı renkler ve çizimlerindeki kompozisyonlar çok çarpıcıdır. Renkler, tasarımcının duygularını dışa vurduğu gibi, illüstrasyonlara sıcaklık katmaktadır. İllüstrasyonun teknik özellikleri ve kurallarının zaman zaman dışına çıktığı gibi, perspektife de önemli ölçüde bağlı kalmaktadır. Tasarımların hepsinde en ince ayrıntılarına kadar detaylara yer vermektedir. Çizilen nesnelere bir ruh ve karakter kazandıran, aslında detaylardır mantığıyla hareket eden sanatçı her insanın sanat duygusuyla donatıldığına inanmaktadır.