Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 29
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bedrettin ORHAN
 
«« Geri dön
 

 

BEDRETTİN ORHAN

(1941, Elazığ)

 

1941 yılında Elazığ'da doğdum. İlk, orta, ve lise eğitimini Elazığ'da tamamladım. 1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Cevat Dereli Atölyesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde açılan karma sergiye katıldım. 1963 yılında yapılan 27 Mayıs plaket yarışmasında birincilik ödülü aldım. 1965-79 yıllar arasında Elazığ Lisesi'nde ve 1979-1991 yılları arasında İzmir Büyükçiğli Lisesi'nde resim öğretmenliği yaptım.

1991'de emekli olup İzmir Kemalpaşa'nın Ovacık köyüne yerleştim. Beş yıl kadar keçi ve koyun çobanlığı yaptım. Aynı zamanda kiraz bahcesi yetiştirdim. Sonra bahçemde bir atölye kurup, bir taraftan bahçe işleriyle uğraşırken diğer bir taraftan da resim ve heykel yapmaya başladım. Boş zamanlarımda ney üflüyorum.

 

Sanatımda ekseriyetle insan-doğa ilişkisini işliyorum. Evrende herşeyin birbirine bağlı, herşeyin adeta içiçe bir tablo çizdiğini düşünüyorum. Her somutta bir soyut, ve her soyutta bir somut unsurun olduğuna inanıyorum. Bu çerçevede resimlerim insan, bitki, hayvan, ve tüm canlıların evrenin bir parçası olduğunu vurgulamakta ve özellikle insanın evrenle bütünleşmesini betimlemektedir.

 

Herhangi bir ekole bağlı değilim. Renklerden çok kolay etkileniyorum. Bazen sarı renk duygularımı ön plana çıkartırken bazen de kırmızı veya mavi düşünce yoğunluğumu daha kolay anlatmama yardımcı oluyor. Resmin yanında mermer ve ağactan heykel çalışmalarım da var. Resimlerimde olduğu gibi heykel çalışmalarımda da soyut ve somut kavramları içiçe kullanıyorum.

 

SERGİLER

 

1965 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Karma Sergisi

1990 Turgut Pura Vakfı Karma Resim Sergisi

1990 İş Bankası Sanat Galerisi İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Sergisi

1991 İş Bankası Sanat Galerisi Resim Sergisi

1992 BMS Sanart