Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 19
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Burcu Arıcı TÜZÜN
 
«« Geri dön
 

 

BURCU ARICI TÜZÜN

(Ankara) 

 

Ankara doğumlu olan Doç. Dr. Burcu Arıcı Tüzün, resim sanatıyla ilk kez resim öğretmeni olan annesinin yönlendirmesiyle tanışmıştır. İlk dünya birinciliğini
5 yaşında, İtalya'da yapılan Uluslararası Dünya Çocukları Resim Yarışması'nda kazanan sanatçının, toplam 3 dünya birinciliği ve 10 Türkiye birinciliği ödülü vardır.


1980 yılında Türkiye'nin en çok ödül alan çocuğu seçilerek Bulgaristan'da Dünya Barış Assamblesi'nde yurdumuzu temsil ederek bir sergi açmıştır.
1990'da Bilkent Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü'nde Adnan Turani Atölyesi'nden mezun olan Arıcı, aynı yıl Üniversite'nin yüksek şeref listesine geçmiştir.


Adana ve Mersin'de güzel sanatlar fakültelerinde 1990-95 arası öğretim görevlisi olarak verdiği derslerin ardından 1995 yılında Mersin Üniversitesi GSF'nde
araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmüş ve masterını tamamlamıştır.


1998'de araştırma görevlisi olarak bulunduğu Hacettepe Üniversitesi GSF'nden doktorasını alan Arıcı, 2004 ten bu yana Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde Doçent Doktor olarak görev yapmaktadır.

 

Arıcı, yörükler, geleneksel yörük kadını, takı ve başlıkları, geleneksel Türk kültürü, soyut resimde rastlantısallık, çocuğun dünyasında resim, renklerin yaşama ve sağlığa yansıması, tedavide sanatın rolü gibi konularda araştırmalar yapmaktadır.

 

Yurt içi ve dışında toplam 37 kişisel sergi açmış, 4 workshop ve 31 karma sergiye katılmıştır.

Resim çalışmalarına da halen kendi atelyesinde devam etmektedir.