Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 22
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Kaya TANYERİ
 
«« Geri dön
 

 

KAYA TANYERİ

(1930, Zonguldak)

 

1930 yılında Zonguldak`ta doğan Kaya Tanyeri, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Görsel sanatlarla ilk gençliğinde başlayan ilişkisi, yıllar içinde gelişerek sürdü. 1960`lı yıllarda Bedri Rahmi Eyüboğlu`nu tanıdı. Eyüboğlu ile dostluk ve hoca-öğrenci ilşkileri içinde geçen yıllar, Tanyeri`ye resim sanatı açısından yeni perspektifler kazandırdı.

Kaya Tanyeri, resmin yanısıra, 70`li yıllar boyunca yoğun olarak fotoğraf ve kısa filmle de uğraştı. 1965 - 1970 yılları arasında, kendi stüdyosu olan Portre Fotoğraf Stüdyosu`nu işletti, ayrıca fotoğraf sergileri açtı. Hisar Kısa Film yarışmalarında üç kez birincilik ödülü kazandı.

 

Kaya Tanyeri'ye göre resimde öncelikli olan biçimdir. İçeriğini öngörmeden tasarladığı biçimlerin her bireyde, o bireyin ruh haline, kültürel birikimine göre bir içerik oluşturacağını kabul eder. Konu diye bir sorunu olmadığını ifade eden Tanyeri, çevresinde gördüğü her şeyin kendisine yeni biçim ilişkileri ilham ettiğini söylemekte ve yaşamın kendisinin başlı başına bir sanat olayı olduğunu düşünmektedir.

 

UPSD (Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği) üyesi olan Kaya Tanyeri, İstanbul`da yaşamakta ve resim çalışmalarını sürdürmektedir.