Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 11
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Beygü GÖKÇİN
 
«« Geri dön
 

 

BEYGÜ GÖKÇİN
(1959, İzmir)

Ressam ve müzisyen. Orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji, Mersin Toros Koleji, İstanbul Kabataş ve Kağıthane liselerinde tamamladı. 1979'da tedavi için gittiği Viyana'da yerleşti. Sokak müzisyenliğinden fotomodelliğe kadar çeşitli işlerde çalıştı. Ağız armonikası çalan Gökçin, 1984'ten sonra müzik, şarkı sözü yazarlığı çalışmalarına yöneldi. Bu alanda önemli sanatçılarla birlikte show, turne ve konserleri oldu, ödüller aldı. Marmaris-Singapur Belgeseli'nin film müziğini yaptı.

Resim alanında akademik eğitim almadı. 1987 yılından itibaren resim yapmaya başladı. 1989'dan bu yana Avusturya'da 8 kişisel sergi açtı. Türkiye'deki İlk kişisel sergisini 1995'te Ankara'da Vakıf Bank Sanat Galerisi'nde düzenledi.

Duygularını ve çelişkilerini, "Yalnız ama maceracı" olarak nitelediği yaşamını, renk, biçim ve çizgi olarak resme dökmek istedi. Dünyanın nükleer ve kimyasal kirlenmesine karşı kurduğu mavi gezegen düşünü resimlerine aktardı, iç ve dış dünya, doğa, evren ve sonsuzluk kavramları ile ilgilendi.

Akrilik boya, yağlıboya, tahta, karton ve tuval gibi gereçleri bir arada kullanarak oluşturduğu kolaj resimlerinde soyut ve simgesel bir uyumu yakalamayı denedi, canlı renkler kullandı, insanlara olumlu ya da olumsuz bir iletide bulunmayı, etkilemeyi amaçladı.

 

1984'ten bugüne Beygü Gökçin, çok renkli, özgür, sembolik, limit koymadan ve akademik disiplin dışında kendi stilini oluşturmaya başladı. Malzemelerinin ve boyalarının kalitesi yüksek olan resimlerinde, süsleme stili, kendine has resim yapma tarzı ile ve resimlerin kendi hikâyeleriyle çok farklı olarak büyük bir renk coşkusuyla dış dünyasına yansıtıyor. Sanatçının yapıtları Viyana, Münih, Brüksel, Paris, Londra, Atina, Melbourne, Bakü, Kıbrıs, Florida, New York, Stockholm, Senegal gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde ki sanatseverlerin özel koleksiyonlarında bulunmaktadır.