Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 40
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bahar KOCAMAN
 
«« Geri dön
 

 

 

BAHAR KOCAMAN

(1961, Edirne)

 

1961 yılında Edirne'de doğdu. 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, G.S.F. Yüksek Resim Bölümü, Prof. Dr. Adnan Çoker Atölyesi'nden mezun oldu. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Resim ve Heykel Müzesi Resim Restorasyonu Bölümü'nde restoratör olarak göreve başladı.

 

1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, G.S.F.' de Doktorasını tamamladı.

 

Sanatçı 16 kişisel sergi ve çok sayıda karma sergiye katılmıştır.

 

2003-2006 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi G.S.F.'de Yard. Doç. Olarak çalışmıştır.

 

Halen, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde ders veren sanatçı resim çalışmalarına kendi Atölyesinde devam etmektedir.

 

Soyut kompozisyonlar halinde biçimlenen resimlerinde yazı estetiğinin söz dizimi kuralından yola çıkarak, "resimsel biçimin anlama gönderme yaptığı" ilkesini hayata geçirmeye çalışıyor, Bahar Kocaman.

 

Sanatçı, 1980'li yıllardan bu yana özenle geliştirdiği soyutlamacı biçim anlayışının dayandığı anlam birikiminde, kaligrafinin uyumlu "Gestuel" ritmini temel alarak, adım adım ilerleyen bir anlam derinleşmesi yaratıyor.

 

Sanatçının erken dönem resimleriyle, daha yakın dönemin işleri karşılaştırıldığında, kompozisyonlara asıl niteliğini kazandıran devinimsel fırça tuşlarının, bu devinime kaynak oluşturan figür gerçekliğinden yola çıktığı izlenimini güçlendiriyor. Siyah, kızıl kahverengi, beyaz ve sarı başta olmak üzere çeşitli renkleri kullanmayı tercih eden sanatçı resimlerinde, benzer soyutlamacı yapıt örneklerini model almaksızın kendisi olarak kalabilme başarısını gösteriyor.