Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 18
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayşe M. KUMBASAR
 
«« Geri dön
 

AYSE M. KUMBASAR

Ayse Kumbasar is a chemical engineer. Her friendship with the colors started at his first job in a paint factory. Here, her desire of painting reappeared. While working in IBM Turk, she started to take art courses. Starting from 1993, she took scretch and painting courses in ?Çizgi? and ?Rönesans? Art Houses. Worked with the artist Yuksel Özen. Performed some actvities in ?İstanbul Sanat Durağı?. Also, she took watercolor courses from artist Sait Günel.

As of year 2000, she quit her job and fully dedicated herself to art and painting. The artist says that, to meet with artist Burhan Yıldırım was a big chance for her. While working in his studio for 4 years, she learned a lot about art and painting. Here, she questioned herself and her art again and again, finally decided that painting is a passion for her.

Two paintings of the artist had the exhibition award in the two different fine art contests. (15. Tekel Art Contest in year 2003 and Dedeman Painting contest with subject ?individual disarmament of the people? in year 2004)

Ayse Kumbasar opened her own studio at year 2004 and performed some art Works with the children. In the same time she studied ceramics with the artist Asuman Inan.

Starting from year 2006, artist moved to Kuşadası (a small town in Aegean Coast) and now continue to work on her own home-studio.

?Ayşe Kumbasar's paintings usually includes human. Sometimes people as themselves, sometimes their reflections and time to time the empty places after they have left. The powerfull reds represents the strong feelings of the figures in this simple and colorist paintings.? July 2008, Ada Art Gallery

MIXED EXHIBITIONS:

June 2000, Caddebostan Cultural Centre
November 2001, Bakırkoy Cultural Centre
December 2002, Art Gallery of Sea Museum
January 2004, Harbiye, Military Museum
April 2004, Art Gallery of Sea Museum
December 2004, Lütfi Kırdar Convention Centre
September?October 2005, İstanbul and Ankara, World Peace 2 Exhibition
January 2006, Salih Zeki Kolat Cultural Centre
July 2006, Kuşadası Public Hospital (for the benefit of the hospital)
September?October 2006, İstanbul, World Peace 3 Exhibition
July 2007, Abra Art Gallery

SOLO EXHIBITIONS:

June 2003, Rengigul Art Gallery, Bozcaada
July 2008, Ada Art Gallery, Kusadası


AYŞE M. KUMBASAR

Kimya Mühendisi olan Ayşe Kumbasar'ın renklerle olan tanışıklığı ve geçmişten kalan resim tutkusunun yeniden ortaya çıkışı kısa bir süre çalıştığı boya fabrikasında başladı. IBM Türk Ltd. Şti. de çalıştığı dönemlerde, resimle ciddi olarak ilgilenmeye başladı. 1993 yılından itibaren Çizgi ve Rönesans Sanat Evlerinde desen ve resim dersleri aldı. Ressam Yüksel Özen ve İstanbul Sanat Durağı Atölyelerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Ressam Sait Günel' den suluboya dersleri aldı.

2000 yılında çalışma hayatına son vererek tamamen resme yöneldi. Ressam Burhan Yıldırım ile tanışmasının kendisi için büyük şans olduğunu söyleyen sanatçı; bu atölyede geçirdiği 4 yıl boyunca çok şey öğrendiğini, kendini ve resmi yeniden tanıyarak kopmaz bir şekilde resim sanatına bağlandığını belirtiyor.

Bir resmi 15. Geleneksel Tekel Resim Yarışmasında (2003), bir diğer resmi de Dedeman Vakfı Bireysel Silahsızlanma Konulu Resim Yarışmasında (2004) sergilenmek üzere seçilen Kumbasar 2004 yılı başında İstanbul'da kendi atölyesini açarak bir süre çocuklarla resim çalışmaları gerçekleştirdi.
Aynı dönemde, Asuman İnan ile birlikte Çamurhane'de çamur yoğurdu, seramik yaptı.

2006 yılında Kuşadası'na yerleşen Ayşe Kumbasar çalışmalarını burada ev-atölyesinde sürdürmektedir.

?Ayşe Kumbasar'ın resimlerinde genellikle insanlar yer almakta. Bazen kendileri, bazen yansımaları, kimi zaman ise yokluklarının bıraktığı boşluk olarak. Yalın ve renkçi bir tutumun görüldüğü resimlerde sanatçı insanlarının içlerindeki duygu yoğunluğunu baskın kırmızılar ile anlatıyor. ? Temmuz 2008, Ada Sanat Evi

KARMA SERGİLER

2000, Caddebostan Kültür Merkezi
2001, Bakırköy Kültür Merkezi
2002, Deniz Müzesi Sanat Galerisi
2004, Harbiye, Askeri Müze
2004, Deniz Müzesi Sanat Galerisi
2004, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı
2005, Barış 2 Sergisi
2006, Salih Zeki Kolat Kültür Evi
2006, Kuşadası Devlet Hastanesi
2006, Barış Sergisi ? III
2007, Abra Sanat Galerisi

KİŞİSEL SERGİLER:

Haziran 2003, Rengigül Sanat Evi, Bozcaada
Temmuz 2008, Ada Sanat Evi, Kuşadası