Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 14
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Köksal PABUÇCU
 
«« Geri dön
 

 

KÖKSAL PABUÇCU
(Erzincan)

Erzincan'da doğdu. İlk orta ve lise tahsilini orada tamamladı. Atatürk Üniversitesinde Biyoloji Eğitimi Aldı. Aynı alanda mastır ve doktora yaptı. Halen Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümünde Uzm. Dr. olarak görev yapmaktadır.

Resme küçük yaşlarda başladı. Resim, karikatür, edebiyat, tiyatro ve müzikle ilgilendi; bu alanlarda eserler verdi. Keşfetme merakı, onu bilimde ve sanatta yenilikler bulmaya yönlendirdi. Yedi kişisel resim sergisi açtı. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok karma sergiye katıldı. Ödüller aldı. Kamu ve özel koleksiyonlarda ve bazı müzelerde birçok eseri bulunmaktadır. 1999 yılından beri naif resim ile ebru sanatını aynı tabloda birleştirerek resim sanatında yeni bir tarz geliştirdi. Bu tarzda yaptığı eserler, özellikle yurt dışında büyük ilgi gördü. Bunların bazıları Türkiye'nin tanıtımı amacıyla TRT tarafından 2000 yılında hazırlanan bir belgeselde kullanıldı. Bir dönem (1992-1994) yerel ve ulusal basında günlük karikatür çizdi. Bu dönemde Türkiye Gazeteciler Cemiyetince birincilik ödülüne layık görüldü. 2003 yılında Tokat'ta kurduğu sanat kütüphanesine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ismi verildi.

Bazı Kitapları

1. Nil'de Ölüm, 2006, İstanbul
2. Adam Gibi Vali, 2004, İstanbul
3. Sars, İstanbul, 2004
4. Biyolojik Terör, İstanbul, 2003

Bazı Ödülleri

1.1993, Gazeteciler Cemiyeti Süleyman Necati, Başarı ödülü,
2.1993, Erzincan Valiliği, Erzincan Yöresel Kültürüne katkı ödülü
3.1997, Türkiye Doğal Hayatı Koruma ve Güzelleştirme Derneği (Peyzaj Projesi) ödülü.
4. 2003,Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Bilim Teşvik ödülü
5. 2003, Tokat Valiliği Sanata Katkı Ödülü
6. 2004, Kültür Bakanlığı, Türk Kültürüne Katkı Ödülü

Kişisel Resim Sergileri

1.1989 Erzurum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
2.1990 Erzurum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
3.1991 Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
4.1991 Erzincan Halk Eğitim Merkezi Galerisi
5.1992 Erzurum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
6. 2001 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlük Binası
7. 2006 Ankara Altındağ Sanat Galerisi
8. 2008, Ankara, Türk Amerikan Derneği Sanat Galerisi

Seçilmiş Karma Sergiler

1.1991 Konak, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, İzmir
2.1992 Bükreş, Romanya
3.1993 Kahire, Mısır
4.1993 Roma, İtalya
5.1995 Atina, Yunanistan
6.1997 Zafer Çarşısı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara
7.1999 Mithat Paşa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara
8.1999, Uluslararası Türk Dünyası Karma Resim Sergisi, Türksav Sanat Galerisi, Ankara
9. 2000, Kültür Sarayı, Tokat
10. 2000, Üsküp, Makedonya
11. 2000, Pogrades, Arnavutluk
12. 2001,Tarihi Eğirdir Evi, Eğirdir, Isparta
13. 2001, Uluslararası Türk Dünyası Karma Resim Sergisi, Zafer Çarşısı Sanat Galerisi, Ankara
14.2005, Kırcali, Bulgaristan,
15.2005, Atina, Yunanistan
16.2005, Girne, Kıbrıs

MAEBLIMS (Ebruculuk)
Resimde Ebruculuk

Marblism, XX. yüzyılın sonunda, resimde duygunun ifadesini güçlendirmek amacıyla ebru motifleri kullanılarak oluşturulan yeni bir resim tarzı.

Marblismin Özellikleri

Ressam Köksal Pabuçcu tarafından başlatılan bu tarzda, resim ile ebru aynı tuvalde birleşmekte, ifadeler ebru motifleriyle desteklenmektedir. Ebrunun bir fon olarak değil, resmin bir unsuru olarak kullanıldığı ve resmin bir bölümünün ebru teknesinde, su üzerinde; diğer bölümünün ise fırça ya da başka aletler yardımıyla tuvalde yapıldığı resim türü. Marblizmde çizgisel sertlikten kesinlikle uzak durulmaktadır. Çizgilerde köşesizlik Marbilizm resminin en önemli unsurlarından biridir. Marblizm resimleri, duygu ifadesinin ön plana çıktığı, bunların ebru salınımlarıyla desteklendiği ve ruhsal enerjinin tuvalde nazikçe yansıtılmaya çalışıldığı ve asla taklidi mümkün olamayan eserlerdir.

Nasıl Ortaya Çıktı

Pabuçcu bu tarzı ilk kez 1999 yılında ?Büyülü Ağaç' isimli tablosunda uyguladı. Tablo, aynı yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ?Osmanlı'nın 700. Yılı' resim sergisinde sergilendi. Pabuçcu daha sonra bu tarzdaki resimlerini dünyanın birçok yerinde sergiledi. Marblizm, yeni gelişen bir akım olarak tanınmaya ve yayılmaya devam ediyor. Türkiye, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde yeni temsilcilere sahip.

Marblism Felsefesi

Marblismin hayat felsefesinde, marblist bir sanatçı, hayattaki tüm olayların birbiri içine karışık olduğunun farkındadır. İyi-kötü, güzel-çirkin, sevinç-keder. Hepsi birbiri içine girmiştir. Marblismde tüm bunların ötesi görülmeye çalışılır. Hayatta her şey su gibi akışkandır. Marbliste göre 'hayat akar, yakaladıkların senindir'. Yakalananlar, o halleriyle sanat eserine konu olur. Marblist, perdenin arkasını görmeye çalışan, canlı cansız herşeyin ruhsal yönü ile ilgilenendir.

Marblismde Empati

Marblismde empati çok kullanılır. Sanatçı herşeyin gözünden dünyayı görmeye çalışır. Örneğin, 'Bulutun Çalgısını Dinleyen Ağaç', 'Suların Sessizliği', 'Kilitli Bahçe' gibi tablolara konu olan tema, onların gözünden sıkıntı ve mutluluklarının anlatımıdır.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Marblism_(Ebruculuk)"'dan alındı