Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 12
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bilal GENİŞ
 
«« Geri dön
 

BİLAL GENİŞ
(1954, Gülnar-İçel)

1954 İçel - Gülnar doğumlu olup, ilkokulu Karacailyas Kasabası orta ve lise tahsilini Mersin Ticaret Lisesi'nde tamamlanmıştır. Daha İlkokul yıllarında resim yeteneği ile Öğretmenlerinin dikkatini çekmiş, ressam olması için güzel sanatlara gitmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Ressamlık hayatına 1975 yılında başlamış, 29 Ekim'de Atatürk Parkı'nda açık hava sergisi açarak görücüye çıkmıştır. Kendi kendini yetiştiren ender sanatçılardan birisi olan Bilal Geniş, ilk kişisel sergisini 1976'da Mersin Festivali Sanat Etkinlikleri çerçevesinde açmış olup, halkın beğenisini toplaması üzerine Mersin-Anamur-Antalya-Ankara'da açık hava
sergileri açmıştır.

Alaylı takımdan olan sanatçı her tarzda resim yapmakta olup içindeki duygulara, içindeki fırtınalara göre bazen klasik, bazen naif, bazen de soyut yapıtları ile karşımıza çıkmaktadır. Peyzajlarında tabiatı öylesine detaylandırır ki adeta şaşırırsınız. Karlı dağları görünce
üşüdüğünüzü, şafak vaktinde güneşin doğuşunu görünce içiniz ısınır, güneşin sıcaklığını hissedersiniz. Sürrealist ve Soyut ise Bazen romantizmi bazen de erotizmi hissedersiniz.

Bu güne kadar çeşitli kişisel sergiler açmış olup, şu anda Mersin' de yaşayan sanatçı, kendi adını taşıyan atölyesinde, üniversiteye hazırlık desen ve halka hobi kursları vermektedir.