Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 26
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Banu TANSUĞ
 
«« Geri dön
 


BANU TANSUĞ

 

Robert Kolej ve  Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Y. O. Grafik Sanatlar Bölümü mezunu. Floransa'da staj yaptı, New York School of Visual Arts'da eğitim gördü. Halen çalışmalarını Asmalımescit'teki atölyesinde sürdürmektedir. 12 kişisel resim sergisi açmıştır.

 

*  *  *


Asmalımescit' te, kahve molası için uğrayıp arkadaşlarla sohbet ettiğim kahvede, yıllardır gözümün takıldığı bir levha vardır. Üstünde eski harflerle "bu da geçer ya hu" yazan bu levhaya her baktığımda, o günkü ruh halim ne olursa olsun, beni dengeleyen, huzur veren bir titreşim alır, sevinirim.

İnsanı hüzünlüyken neşelendiren, aklı havadayken düşündüren, asırlardır bu coğrafyada yaşatılmış olan bu sözün, bugüne kadar resimlerimde sorguladığım "geçen zaman içinde hayatı yakala(yama)ma" meselem ile bir noktada çakıştığını fark ettim.
Eski İstanbul kahvelerinin bir vazgeçilmezi olan bu levhanın sihrini resimlerime taşıyabilme isteği ve heyecanı, bu sergimin çıkış noktası oldu.

Verdiği geçicilik duygusuyla, yakaladığımız hayatı anlamlandıran, neşeyle hüznün iç içe geçmiş yüzünü gösteren bu deyiş; başarının rehavetine kapılmamızı engellemiş, mutsuz olduğumuzda ise umutlarımızı tazelemiştir.
Eski ile yeninin çatışma içinde ele alındığı, çelişkilerle örülmüş ve örtülmüş bu coğrafyada -"Osmanlı'nın tansiyon ilacı" diye de bahsedilen-bu sözün bilge tavrına hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Sanatçı, serigraf baskı üzerine, kara kalem, toz pastel, kolaj ve akrilik boyalarla desen çalışıyor. Eski yazıların grafik anlatımından da yararlanırken, yola çıktığı deyişin içerdiği alçak gönüllü tavır çerçevesinde, kalıcılık arayışı ile üretilip yüceltilen "sanat"ın, geçen zaman karşısında insanlar kadar aciz olduğunu vurgulayarak "bu da geçer ya hu" demek istiyor.