Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 4
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Burcu PERÇİN
 
«« Geri dön
 


BURCU PERÇİN
(1979, Ankara)

 

1979 yılında Ankara'da doğdu. 1997 İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitirdi. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü Kemal İskender Atölyesi'ni bitirdi. Aynı yıl eserlerine Pera Müzesi tarafından düzenlenen "Genç Açılım" sergisinde yer verildi. İlk kişisel sergisini 2005 yılında İstanbul'da açtı. Frankfurt ve Köln sanat fuarlarında temsil edildi. 2007 yılında Viyana'da düzenlenen "Istanbul Now" sergisinde eserleri izlendi. 4 Mart 2009'da Sotheby's Müzayede Evi tarafından Londra'da düzenlenen "The Turkish Sale"in en genç sanatçısı oldu.

 

Çalışmalarındaki boya gücünü pentür geleneğine sadık kalmasından alan ve çoğu zaman iç ve dış mekânları aynı düzlemde buluşturarak görsel zıtlıklar yaratan sanatçı "Kayıp Mekân" başlıklı sergisi için şunları söylüyor:

 

Küreselleşmeci politikaların doğaya ve insan yaşamına verdikleri zararlar sonucu çevremizde birçok kayıp mekân oluşmuştur.

 

Kent merkezini işgal eden devasa yapıların iç mekânlarının zaman içinde resimlerimin bütününe hakim oluşu beni yeni bir biçimsel arayışa götürmüştür. "KAYIP MEKÂN" adını verdiğim bu sergide, endüstriyel iç ve dış mekânları bir araya getirerek yeni mekânın tanımsızlığını ve değişebilirliğini vurgulamaktayım.  

 

Resimlerimde oluşturduğum beyaz kontürler, kimi zaman mekândaki eksilmeleri, tükenmişliği ve yokoluşu, kimi zaman da yeniden doğuş ve varoluş çabasını simgelemektedir.

 

KİŞİSEL SERGİLER

2005 Pi Artvvorks Çağdaş Sanat Merkezi, İstanbul
2010 Galeri Nev, Ankara

2010 İstanbul Amerikan Hastanaesi, İstanbul


KARMA SERGİLER

1997-05 İstanbul, Antalya, New York
2004 14. İstanbul Sanat Fuarı, Tüyap Beylikdüzü, Pi Artworks, İstanbul
2005 Genç Portreler, Teşvikiye Sanat Galerisi, İstanbul
2005 "Genç Açılım", Pera Müzesi, İstanbul
2005 Uluslararası 5. Balkan Sempozyumu, Yunanistan
2005 Uluslararası II. Makedonya Sempozyumu, Makedonya
2005 "İstanbul Neresi" İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, İstanbul
2005 15. İstanbul Sanat Fuarı, Tüyap Beylikdüzü, Pi Artworks, istanbul
2005 Art-İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması
2005 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu, Pi Artworks, İstanbul

ÖDÜLLER

2002 Beşiktaş Belediyesi, Duvar Resim Yarışması Birincilik Ödülü
2005 Gebze Belediyesi, Osman Hamdi Bey Anısına Gebze Konulu Resim Yarışması, Birincilik Ödülü

 

SANATÇININ YORUMU

 

"Resimlerime koyduğum tüm unsurların benim kararımla belirlenmesi ve bütünü kontrol altına alma ihtiyacı, kolaj sürecini başlattı. Başlangıçta kolajların resimlerle doğrudan parallellik gösterdiğini söyleyebiliriz. Zamanla bu bağı yavaş yavaş koparmaya başladım. Kolajlar kendi içinde, tuval resmi dışında farklı bir disiplinin alanının bakışını daha fazla içermeye başladı.

 

Kolajları, sözünü ettiğim kontrol duygusuyla, rastlantısallığa izin vermeden, yalnızca kendi çektiğim fotoğraflar üzerinden kurguluyorum. Tasarlama sürecim böylece çekim aşamasında başlıyor aslında. İç ve dış mekan fotoğrafların birleşmesiyle meydana gelen yeni mekan tanımsız oluyor. Böylece, bir taraftan herşeyin değişebilirliğini vurguluyorum.

 

Temalarda, insanın doğasına ve yaşayışına dair tanımlar, bütüne dahil olmaktadır. "