Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 17
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Buket TUNAKAN
 
«« Geri dön
 

 

BUKET TUNAKAN

(1954, İzmir)

 

1954 İzmir doğumlu olup tüm çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçirmiştir. 1972 yılında T.E.D Ankara Kolejini bitirdikten sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünü kazanmasına rağmen bazı özel nedenlerden ötürü Ankara'da kalıp Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına özel sektörde İstanbul'da başlayan Buket Tunakan ancak seneler sonra içindeki resim tutkusunu değerlendirmek amaçlı ressam Nevin Çokay'ın atölyesine devam etmiş ve bu zaman zarfında 3 karma ve1 kişisel sergi açmıştır.

 

Pastel renkleri ve çogunlukla toprak tonlarını kullanmakta ve resimlerinde hep bilinmeyene açılan penceredeki ışığın ruhuna yansımasını anlatmaya çalışmaktadır. Resimlerinde karanlıkla aydınlığı, hüzün ile umudu bir arada yaşamak mümkündür. Portreleri tamamen hayal gücüyle yorumlamış bazı resimlerindede kendi çektiği fotograflardan esinlenmiştir.

 

Basında resimleri "Romantik resimler" şeklinde yorumlanan Buket Tunakan bir süre Gülay Sevsevil'in atölyesine devam etmiş ve uzun bir aradan sonra Cihangir'de ki stüdyosunda çalışmalarına yeniden başlamıştır.