Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 14
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Bihrat MAVİTAN
 
«« Geri dön
 

 

BİHRAT MAVİTAN
(1948, İzmir)

İDGSA Heykel Bölümü'nde, Şadi Çalık Atölyesi'nde öğrenim gördü. İki yıl, akademiye bağlı UESYO'da, daha sonra Temel Sanat ve Bilimler Bölümü'nde asistanlık yaptı. Ayni kurumdan, Sanatta Yeterlik aldı. 1984 yılında sakalının kesilmek istenmesini, kişiliğine yapılan saldırı olarak gören sanatçı kişiliğinden taviz vermeyerek görevinden ayrıldı ve serbest çalışmaya başladı. Bihrat Mavitan ressam Alev Ermiş ile hayatını birleştirdi. 1977 yılında oğlu Tan, 1994 yılında kızı Tane dünyaya geldi.  

Sayısız sergiler açan ve ödüller alan sanatçı, resimlerinde ve heykellerinde, fantastik kalıplara uygulanmış figürleri, dekoratif ağırlıklı bir anlayış çerçevesinde ele alır.

 

Mavitan, sanatla, ailesi sayesinde erken yaşlarda tanışmış bir sanatçı. Girit kökenli olan Mavitan'ın İzmir'de yaşayan ailesi ona müzikle, resimle konserlerle renklenip şenlenen bir yaşam olanağı sunmuş. Çocukluğunun geçtiği Karşıyaka'da Rum kültürüyle içiçe olmuş. Mavitan, bugünkü estetiğinin bu karşılaşmalardan beslenip şekillendiğini düşünüyor.

 

Tarzın önemine hararetle inanan Mavitan, bunun sanatçının kendisine verdiği ödül olduğunu düşünüyor. Benim peşinden koştuğum en önemli değer; tarz, üslup ya da imzadır. Benim eserimi gören birisi: "Bu Bihrat Mavitan'ın eseri" diyebilir.

 

"Heykel henüz insanların hayatına girmedi" diyen sanatçı, toplumun heykele ilgili olması için heykeltıraşın topluma heykeli anlatması, toplumu eğitmesi gerektiğini düşünüyor.


Heykeltıraşı; biraz ressam, biraz mimar olan ve rüyayı üç boyutlu görebilen sanatçı olarak düşünüyor ve tanımlıyor. Heykeltıraşın her şeyden az da olsa bilgi sahibi olması gerekir diyor ve ekliyor, "Böylece bir ürün ortaya çıkar. Heykelin küçük ya da büyük olması önemli değildir. Doğruları değişmez. Heykel yapmanın birçok şekli var. Herşeyin resmi yapılabilir, resmi yapılabilen her şeyin de heykeli yapılabilir." Resmi yapılmayacak şey yoktur ve eğer resmini yaptıysanız heykelini de yapabilirsiniz." diyor.

 

KİŞİSEL SERGİLERDEN SEÇMELER


2007 "Contemporary İstanbul", Kızıltoprak Sanat Galerisi, Lütfi Kırdar Kong.ve Ser.Sarayı, İstanbul
2006 Siyah Beyaz Sanat Galerisi, İstanbul
2006 Kızıltoprak Sanat Galerisi, İstanbul
2006 Galeri Alaçatı, Çeşme
2006 Ankart 2006, Nurol Sanat Galerisi, Ankara
2005 Jazz Now Sanat Galerisi,Bodrum
2005 Türk - Amerikan Derneği,İzmir
2005 Harmony Sanat Galerisi,İstanbul
2002 Nurol Sanat Galerisi, Ankara

KARMA SERGİLERDEN SEÇMELER

 

2006 Kızıltoprak Sanat Galerisi