Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 49
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Mehmet ALAGÖZ
 
«« Geri dön
 

 

MEHMET ALAGÖZ
(1949, Seben-Bolu)

1949 Bolu- Seben'de doğdu. 1966/69 İstanbul Öğretmen Okulu Resim Semineri. 1970/75 İstanbul-Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenim gördü.

  

1975-82 yılları arasında Braunschweig Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Serbest Resim Bölümü Prof. Roland Dörfler Atölyesinde asistan öğrenci olarak çalıştı. 1979-99 yılları arasında Alman Görsel Sanatçılar Birliği Üyeliği yaptı. 1980 yılında Braunschweig şehri Rudolf Wilke Sanat Ödülü aldı.

Sanatçı, 1982 yılından itibaren serbest ressam olarak çalışmalarını sürdürmeye başladı. 1990 yılında Fönderkreis Malerkapelle am Elm Sanat Derneğini kurdu. 1997'de bu derneğin sanat yönetmenliğini üstlendi.

Sanatçı 2009 yılında Türkiye'ye dönerek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü'nde Yrd. Doçent olarak görev yapmaya başladı...

 

Yapıtlarında, model üzerinden çalışılmış portreleri ve insan figürlerini sıkça yer vermektedir.. "Göç ve göçmenliği" konu alan figüratif resimler, eserlerinin ana temasıdır. Kendi durumundan 35 yıldır Almanya'da Türkiye pasaportu ile yaşanmışlıktan yola çıkarak, ailenin durumu, yakın çevreyi de göz önünde tutarak Almanya'daki misafir (yabancı) işçinin resimsel anlatımı onun resminin temel karakteristiğidir. Yaşam, iş, işsizlik, çocuklar ve ebeveynler, 1980 den beri Alagöz'ün resmindeki sürekli konular olarak ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde belki de ülkesinden uzun süre ayrı kalmanın getirdiği özlem nedeniyle Bolu'nun, doğduğu yörenin doğası manzara resimleri şeklinde ayrı bir grup olarak da öne çıkmaktadır..

 

Çok sayıda kişisel sergi gerçekleştiren Alagöz Almanya'da Königslutter'de yaşamakta ve sanatsal çalışmalarını bu kentte sürdürmektedir.