Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 12
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Gurbuz Dogan EKSIOGLU
 
«« Geri dön
 

 

GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU
(1954, Mesudiye-Ordu)

 

1954 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde doğdu. 2 yıl İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde okuduktan sonra 1975-1979 yılları arasında Devlet Talbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bolümü'nde (Marmara Üniversitesi) okudu ve buradan mezun oldu. 1980 yılında reklam ajansında tasarımcı olarak çalıştı. 1981 yılında Temel Sanat Eğitimi dersi asistanı oldu. 1992 yılında sanatta yeterlilik aldı. Yrd. Doç. kadrosuna atandı.

 

"1997 Sedat Simavi Plastik Sanatlar Ödülü"nün sahibi Ekşioğlu, biri yurt dışında (New York) olmak üzere çok sayıda kişisel sergi açtı. Birçok ulusal ve uluslararası grup sergilerinde yer aldı. 29 kişisel sergi açan, çok sayıda kültürel sergi ve grup sergilerinde yer alan sanatçının 15 adet ulusal. 27 adet uluslararası olmak üzere 72 ödülü bulunmakladır.

 

Dünyanın en önemli dergilerinden The New Yorker Dergisi'nde 7. Forbes dergisinde 1 defa kapak çalışmaları yayınlanan Ekşioğlu'nun çalışmaları Türkiye dışında 19 ayrı ülkede yayınlanmıştır. Sanatçının illüstrasyonları New York Times Gazetesi'nin eki olan Book Review Dergisi'nde, Atlantic Mountly Dergisi" nde, 2 adet çalışması da kartpostal olarak UNICEF tarafından basılmış ve satışa sunulmuştur.

 

Emrah Yücel, "43. Uluslararası Antalya Film Festivali 2006" için yaptığı afiş tasarımını, sanatçı kişiliğine duyduğu saygıdan ötürü Ekşioğlu'na ithaf etmiş ve Gama Holding'in kuruluşunun 50. yılı nedeniyle yayımladığı "Türkiye'ye Enerji Verenler" kitabında, 1923'ten 2010'a kadar ki süreç içinden seçtiği, sınırlı sayıdaki önemli kişiler arasında Gürbüz Doğan Ekşioğlu da yer almıştır.


2006 yılında Yedİtepe Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü kadrosuna giren Gürbüz Doğan Ekşioğlu halen aynı kurumda yardımcı doçent olarak görev yapmakta ve sanat çalışmalarını İstanbul'da kendi atölyesinde sürdürmekledir.