Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 67
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Zafer DILEKCI
 
«« Geri dön
 

 

ZAFER DİLEKÇİ

 

Sanatçı, 1978 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra 2002 yılında Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden derece ile mezun oldu. 2006 yılında ise Kocaeli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim-İş Eğitimi Bölümü, Pedagojik Formasyon Eğitimi'ni tamamladı. 2005-2008 yılları arasında Kocaeli Ve Ankara'da Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yaptı ve 2008 yılından beri Eskişehir'de Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yapmaya devam etmektedir.


Zafer Dilekçi, 2002 Yılında Erciyes Üniversitesi'nin düzenlediği Resim Yarışması'nda "Tavla" isimli eseriyle Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü. Sanatçının Eserleri Frankfurt, Berlin, Viyana, İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Antalya, Konya, ve Nevşehir'de bulunan özel koleksiyonlarda yer almaktadır.


2000 yılından beri Karikatür sanatı ile de ilgilenen sanatçının karikatürleri Gırgır ve Leman gibi haftalık mizah dergilerinde yer aldı. Karikatür dalında bir de ödülü (Nehar Tüblek Karikatür yarışması Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü) bulunan sanatçının karikatürleri; Çin, İtalya, Azerbaycan ve Türkiye'de 20'nin üzerinde karikatür kataloğuna girmeyi başarmıştır. Sanatçı, 1998 yılından beri Mozaik Resim türünde eserler de üretmektedir. Bu eserler; Kayseri, Ankara, İzmir, Manisa ve Şırnak gibi illerde bulunan Jandarma birliklerinin Tümen, Tugay, Alay Taburları ile Orduevleri ve Sosyal Tesisleri'nde sergilenmektedir.