Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 21
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Emre EZELLI
 
«« Geri dön
 

 

EMRE EZELİ

(1986, İzmir) 

 

İzmir'de 1986'da doğdu. 1992 senesinde Hürriyet Gazetesi Çocuk Kulübü'nde başladığı yaratma sürecine 1993-1994 seneleri arasında Tübitak'tanaldığı resim ödülü ile devam etti. İzmir Namık Kemal Lisesi'nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümünde tamamladı. Öğrenciyken başlattığı heykel ve tasarım sürecini alternatif malzemeler kullanarak geliştirdi.

 

Heykeltraşve tasarımcı Emre Ezelli, bugüne kadarki kariyeri boyunca yurtiçinde ve yurtdışında 8 grup sergisine katıldı ve 2 kişisel sergi açtı. Heykel ve tasarım adına hem Türkiye'de, hem yurtdışında birçok ödül aldı. Heykelleri birçok özel koleksiyonda yer almaktadır.

 

*   *   *

 

Emre Ezelli ütopyasını, paslı küçük kaidelere yerleştirdiği, alelade kaynatılmış gibi görünen metal heykelciklerle kuruyor. Çeşitli yazarlardan alıntıladığı cümlelerle, işlerinin herhangi bir aşamasını bağdaştırıyor. Ancak sergideki tüm işlerin çıkış noktası tek; Beşparmak Dağları'nda yeralan kaya resimleri. Dağın antik ismi olan Latmos'un resimleri, diğer dönem örneklerinden açık bir şekilde ayrılıyor. İşte bu nokta, Ezelli'nin resimleri yeniden yorumlayarak üçüncü boyuta taşıdığıyer; şölen toplumunun zamanın bir parçasında, gerçekte, varoluşu. Ezelli, kaya resimlerindeki sembolik dünyayı, 21. yüzyılın sanı için ütopya olanı, yeniden şekillendirerek bir değer sorgulamasına gidiyor. O yüzden aleladeymiş gibi görünen heykeller yaratıyor ve sergideki performansını buradan hareketle kurguluyor.


A. Göknur Gürcan