Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 25
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Mehmet YANGIR
 
«« Geri dön
 

 

MEHMET YANGIR

(1983, Adıyaman)

 

1983 Adıyaman'da doğdu.

2005 Mersin Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü'nden  mezun oldu.

Yangır, özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

KİŞİSEL SERGİLER

 

2011 Galeri Soyut - Ankara

 

ÖDÜLLER:

 

2009 T.P.A.O."Bana Şehrini Anlat"  Konulu  Resim Yarşması 1. lik Ödülü

 

*   *   *

 

Mehmet Yangır Resimi Üzerine;

 

"Genç sanatçı Mehmet YANGIR, daha birkaç yıl öncesine kadar-her ressamın ilk evresinde olduğu gibi - resimlerinde daha naturel ve realist bir yaklaşım sunusu yaparken, düşünsel evrimin ışığında doğal süreci izleyerek, resimlerinden natüralist tavrı atıp, realist görünümü en büyük malzeme olarak kullanarak izleyiciye kendine has sürreal yetisini sunmaktadır. Sanatının evrelerine bizzat tanık olmam, Yangır'ın resimleri hakkında çok daha belirgin düşünceler sunmamı sağlıyor. Bazı resimlerinde, insan figürünü bir müzik aleti ile birleştiren Yangır, figürdeki mimik ve özellikle kol ve ellerdeki, adeta "tarza" doğru sürüklenen belirgin tavır ve karşısında duran müzik aleti ile, izleyici zihnini normal düşüncelerden saptıracak ölçüde farklı irdelemelere yönlendirmektedir.

 

Bununla beraber figürün teni üzerinde uyguladığı iskambil kağıdı sembolleri ve benzeri iz ve işaretler, insan yaşamının belki de kumar ve rollerden ibaret olduğunu bizlere anlatmakta.

 

Son işlerinde figür ve nesneleri uzay-mekan ikileminde -ikilisinde-  ele alan genç sanatçı, izleyicinin nesneleri rahatlıkla kavramasına yetecek uygun boşluklar bırakmakta, paralel olarak tuvaldeki bazı alanlarda, canlı renkleri lekesel figür halinde biçimlendirerek tuvalinde nesne olarak görev vermektedir.
 
Mehmet Yangır'ın, dikkatle izlenmesi gereken bir üslubun sahibi olduğunu düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde, büyük ustaların kıvamına ulaşması şaşırtmayacaktır.

 

Fatih KARAKAŞ - Aralık 2010