Online members    
Online members :
Online guests :
» News » News details  
Google In pages
HABERLER HABER ARŞİVİ

Carys Briggs, Francis Field: Parcalanmis parca parcalar
 
 
Maude Maris-Antique Romance

solda: Francis Field, Ocean - Phase 1. III, Space-time and Architecture, 2014, chalk on board, 85 x 85 cm
sağda: Carys Briggs, Red Rocks, Survey, 2016, cotton, 140 x 220 cm

Carys Briggs, Francis Field:

parçalanmış parça parçalar

Küratör: Ashlee Conery

7 Ocak - 25 Şubat 2017
Ön gösterim: 6 Ocak Cuma, 18:30 - 20:30
Film gösterimi ve konuşma: 12 Ocak Perşembe
Pi Artworks İstanbul, İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 Beyoğlu

Pi Artworks İstanbul, Carys Briggs ve Francis Field'ın ortak sergisi parçalanmış parça parçalar sunar. Yaşamını ve çalışmalarını Londra'da sürdüren Briggs'in kumaş kullanarak ürettiği yapıtlarla, tasarımcı Field'ın Ocean  ismini verdiği ilk insan yapımı gezegen önerisi, Ashlee Conery küratörlüğünde hazırlanan bu sergide bir araya geliyor.

12 Ocak'ta, sergi kapsamında Ruth Maclennan'ın 2007 yılında çektiği 16 dakikalık Capital filminin gösterimi yapılacak.

parçalanmış parça parçalar sergisi, bir kaçış noktasından hareket ediyor. Yeni hudutlar ararken keşfetme ve terk etme seçeneğinin ya da yuvayla uzaktaki arasında uygun bir ortam inşa etme arayışının söz konusu olduğu bir noktadan. Bu sergi, içerisinde bulunduğumuz zamanı belgeleme amacı gütmüyor; ancak soyutun ve mimarinin merceğinden baktığı geleceğe dair tahminler yürütüyor. Hans Hollein'in meşhur "Her şey mimaridir" (Alles ist Architektur, 1968) sözüyle işaret ettiği gibi, herhangi bir malzemeyi dönüştürme sürecinin aslında mimarinin ta kendisi olduğu fikrini benimsiyor. Francis Field'ın hammadde olarak asteroidlerdeki buzulları kullanıp uzayda bir okyanus yaratma planı, Hollein'ın bu önermesini bir adım ileri taşıyor. İnsan yaşamının Dünya gezegeninin dışında da sürdürülebilmesi ve uzaktaki Güneş sistemlerinin keşfine dair bir kaynak önerisi olan Ocean, aynı zamanda sürdürülebilirliğe dair soruları tersine çeviren, gelişen bir ekosistemi temsil ediyor.

'Yabancı' (alien) kavramı güncel literatürde, Dünya atmosferinin dışında kalanların yanı sıra kendi coğrafyamızın dışındakileri de kapsayacak şekilde genişledi. Bireyi 'yabancı' haline getiren sınırlar, aynı zamanda gerilemenin, ekonominin ve fiziğin çarpıştığı eşikler olarak çıkıyor karşımıza. Carys Briggs çok parçalı soyut yapıtlarında, dokusuyla hem işin yüzeyini hem de yapısını oluşturan kumaşın üzerindeki temsilleri mümkün olduğunca belirsizleştiriyor, işlerini bilindik formlardan arındırıyor. Bunu yaparken de izleyiciyi, hafızayla keşif arasında gidip gelen bir yabancı konumuna yerleştiriyor.

* Bu sergi LUX, Londra desteğiyle hazırlanmıştır.

 Carys Briggs, Camberwell College'da Sanat ve Tasarım (2007), Central Saint Martins'te Tekstil Tasarımı (2010) okuduktan sonra, Royal College of Art'ta yüksek lisans yaptı (2015). Katıldığı başlıca sergiler arasında We don not speak but confine ourselves briefly to the surface, ICA, Londra (2016); Final Show, Royal College of Art, Londra (2015); Open Studio Event, Thames Barrier Studios, Londra (2013); Design and Make, Central Saint Martins, Londra (2009); ve Annual Show, Camberwell College of Art, Londra (2007) bulunur.

Francis Field, mimarlık alanında çalışan bir stratejist ve tasarımcıdır. Mimariyle optik, resim, astronomi, mekanik, müzik ve matematiğin ortak kökenlerini araştırır. Royal College of Art'tan mezun olan Field, sanatçı Ai Wei Wei, tasarımcı Thomas Heatherwick ve mimar David Chipperfield ile birlikte çalıştı. i.e. isimli mimarlık dergisinin kurucularından ve editörlerinden olan Field'ın çalışmaları Blue Print Magazine ve The Journal for the British Interplanetary Society'de yayımlandı.

Daha fazla bilgi ve görseller için: Eda Derala: ed@piartworks.com, Tuğba Esen: te@piartworks.com

Pi Artworks İstanbul/Londra fuar programı:

London Art Fair, 18-22 Ocak 2017
The Armory Show, 2-5 Mart 2017
Art Basel Hong Kong, 23-25 Mart 2017
Art Cologne, 26-29 Nisan 2017