Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 15
» Söz Sırası Sizde » Mesaj Detayı  
Google Sitede
SİZDEN GELENLER
YENİ MESAJ GÖNDER
 
 
Sevil Baykara
19 Kasım 2009 16:25
 

 

Ayvalık Karagöz Roman Orkestrası & Fanfarai  Paris konseri başarılı geçti

 

 

İkinci kez Paris'te Dünya Şehirleri Festivalinin konuğu olan  KARAGÖZ ROMAN ORKESTRASI, Fransa'nın FANFARAİ topluluğu ile geçtiğimiz agustos ayında Ayvalık'ta başlattığı ortak müzik projesi çalışmalarını Paris'te devam ettirdi.   Festivalin  bu seneki Fransa ve Türkiye ortak müzik yaratımı olan projenin aktörlerini Ayvalık roman müzisyenleri ile Paris müzisyenleri oluşturdu

 

Aubervilliers Espace Fraternite salonunda, 15 kasım pazar günü Festivalin kapanış konserini Ayvalık Karagöz Roman Orkestrası  ve Fanfarai müzik toplulukları gerçekleştirdiler. İlk başta ayrı ayrı kendı müziklerini sergileyen topluluklar daha sonra sahneyi ortak paylaşarak  Türk ve magreb rai müziğinden oluşan repartuarları ile izleyicilere yüksek düzeyli bir müzik şöleni sundular. 

 

Toplam 15 müzisyenin sahne aldığı bu yaratım projesini, Ayvalık Karagöz Sanat Evi, 21 haziranda ‘'2010 Avrupa Başkenti'' etkinlikleri kapsamında İstanbul'a taşıyacak. Müzik bayramına denk gelen etkilik etrafında ki tarihlerde ise Türkiye'de başka konser olanakları araştıracak.

 

2008 yılında Karagöz Sanat Evi'nin Ayvalık Roman mahallesinde yaşayan müzisyenlerden  kurduğu Karagöz Roman Orkestrası : Baki GÜLER (kanun), Cesur YAĞMUROĞLU (klarinet), Cüneyt PİRZOLA (darbuka), Bahattin GÜLER (ud) ve Rüstem ÇENBELİ'den (çümbüş - davul,darbuka) oluşuyor.

 

Fanfarai topluluğunda ise Samir INAL (Orkestra sefi, darbuka), Mehdi  CHAÏB (saxafon soprano), Patrick TOUVET (trompet), Bouabdallah KHELIFI (keman, ses), Abdelkader TAB (guembri, vurmalilar), Emanuel LE HOUEZEC ( saxaphone tenor),  Antoine GIRAUD (trombon), Gael FAGEAU (tuba), Dominique FIANT (congas), Herve LE BOUCHE ( baterie) ve Yvan DJAOUTI ( trompet) bulunuyor.

 

Projenin gerçekleşmesine Akdeniz ülkeleri kültür yakınlaşması amaçlı projelere destek veren ANNA LINDH Vakfı, fransız telif hakları kuruluşu SPEDIDAM,  Fransa'da Türkiye Mevsimi taraftarları olan CultureFrance ve  IKSV yardım etti.

 

Karagöz Sanat Evi

Cumhuriyet Cad. No. 78 -  10400 AYVALIK

Tel. 0266 312 65 61

karagozsanatevi@gmail.com

http://www.cafeturc.com/

 « Mesaj listesine geri dön